Investujte len s overenými obchodníkmi. Banky upozorňujú na množiace sa prípady kryto a investičných podvodov

Autor: redakčne upravené
29.09.2022 (12:00)

Ak aj chcete zarábať ako celebrity, nedajte sa nalákať na pochybný obchod. V prípade, že dobrovoľne prevediete peniaze zo svojho účtu na účet podvodníkov, banka nemá dosah na to, aby vám ich vrátila a musíte sa obrátiť na políciu.

Internetoví podvodníci pokračujú vo svojich aktivitách a snažia vylákať od Slovákov peniaze či rovno prístup k ich účtu. „V poslednej dobe vo veľkom pribúdajú krypto alebo investičné podvody,“ upozorňuje Ján Adamovský, šéf bezpečnosti Slovenskej sporiteľne. Začína to reklamou parazitujúcou na domácej alebo svetovej celebrite chváliacou sa zbohatnutím vďaka investovaniu. „Ak na ňu klient klikne a registruje sa, podvodníci ho kontaktujú s ponukou na výhodné investovanie,“ vysvetľuje Adamovský.

Problémom je, že po tom, ako sa človek nechá takto oklamať, sám dobrovoľne prevedie svoje peniaze na rôzne krypto burzy, prípadne mu podvodník pomáha zrealizovať „obchod“ cez vzdialený prístup. Tieto peniaze však v skutočnosti neprevádza na svoj krypto účet na burze, ale na účet podvodníka.

Potiaže nastávajú, keď si chce klient vybrať svoje financie. Nielenže žiadne nedostane, ale môže prísť aj o ďalšie úspory. „Scenárov je viacero. Buď útočníci žiadajú od klienta ďalšie peniaze na zaplatenie daní či na iné poplatky. Alebo, ak doteraz nemali možnosť vzdialeného prístupu, si ho vyžiadajú dodatočne, napríklad pod zámienkou prepojenia bankového účtu s burzou a podobne,“ popisuje Adamovský. Ďalšou podvodnou schémou sú telefonáty klientom, ktorých hlasový automat vyzýva na stlačenie čísla jeden na klávesnici, vďaka čomu ich dokáže prepojiť na osobu žiadajúcu od klienta bankové údaje. Na tieto prípady upozorňuje aj Polícia SR. „Aj našej banke už nahlásili klienti desiatky telefonátov tohto typu podvodu. Vieme o takých, kde osoba na druhej strane linky naviguje klienta na stiahnutie aplikácie Bitpanda, do ktorej si majú podvedení zaregistrovať platobnú kartu. Ak klient potvrdí platbu mobilnou aplikáciou alebo SMS kľúčom, v podstate urobí nákup kryptomien pre podvodníkov,“ upozorňuje Adamovský.

Ak platbu potvrdíte, banka ju musí zrealizovať

Napriek tomu, že banky robia maximum na ochranu peňazí svojich klientov, v tomto prípade nemajú na ne takmer žiadny dosah. „Ak aj platbu odchytíme ako podozrivú a klient ju potvrdí vo všetkých krokoch, musíme mu povoliť jej zrealizovanie. Okrem toho je pre nás takmer nemožné rozoznať, či si klient posiela peniaze na svoj krypto účet alebo bol zmanipulovaný,“ vysvetľuje Adamovský. Nejde pritom o malé sumy, zvyčajne sa jedná o tisícky až desiatky tisíc eur.

Banky preto všetkým ľuďom odporúčajú, aby si dávali pozor a svoje financie investovali len prostredníctvom dôveryhodných spoločností.

Vyskytli sa už aj prípady podvodných telefonátov informujúcich o zablokovaní alebo zneužití identity klienta či dokonca spáchaní trestného činu. Cieľom týchto podvodných telefonátov je opäť vylákanie prístupu k bankovému účtu alebo zneužitia osobných údajov, ktoré môžu viesť napríklad až k úverovému podvodu.
 
Zdroj: Slovenská sporiteľňa, Foto: Sarah Pflug, Burst.shopify.com