NBS upozorňuje na činnosť spoločnosti ponúkajúcej investovanie do kryptoaktív, môžete prísť o úspory

08.02.2024 (18:20)

Národná banka Slovenska (NBS) upozorňuje na činnosť spoločnosti Future Capital Slovakia. Tá ponúka možnosť investovať do kryptoaktív prostredníctvom webovej stránky futurecapital.sk.

Firma podľa vyjadrení centrálnej banky napriek požiadavke vyplývajúcej z príslušných právnych predpisov nedisponuje požadovanou viazanou živnosťou na poskytovanie služieb zmenárne virtuálnej meny a peňaženky virtuálnej meny.

Investovanie na trhu s kryptoaktívami v sebe zahŕňa rôzne riziká, pričom jedným z týchto rizík sú časté podvody. Národná banka Slovenska preto dlhodobo upozorňuje spotrebiteľov, aby si v prípade záujmu o investovanie do kryptoaktív dôsledne zvážili, s ktorým subjektom vstúpia do zmluvného vzťahu. Pred uskutočnením akejkoľvek investície odporúča dôkladne zvážiť všetky riziká, ktoré súvisia s danou investíciou, vrátane vlastných finančných možností, investičných preferencií a schopnosti zvládať prípadné straty. Národná banka Slovenska zároveň spotrebiteľom neodporúča do kryptoaktív investovať viac, ako si môžu dovoliť stratiť.

Spotrebitelia kryptoaktívam často nerozumejú. V médiách sa objavujú príbehy o rýchlom zbohatnutí vďaka kryptoaktívam. Všetky tieto faktory vytvárajú ideálne podmienky pre podvodníkov, ktorí zneužívajú ľudskú naivitu a dôverčivosť. Podľa spoločnosti Chainalysis prišli v roku 2021 investori v dôsledku podvodov súvisiacimi s kryptoaktívami približne o 7,8 mld. dolárov. Vzhľadom na to, že nie všetky podvody sú dostatočne zaznamenané, sa dá predpokladať, že skutočná suma bude ešte výrazne vyššia.

Kým pri tradičných finančných inštitúciách, ako sú napríklad banky či poisťovne, dokážu spotrebitelia spravidla rozoznať štandardné subjekty od podvodníkov, pri kryptoaktívach to tak nie je. V regulovaných sektoroch finančného trhu môžu na Slovensku pôsobiť iba subjekty, ktoré majú potrebné povolenie od Národnej banky Slovenska alebo iného európskeho orgánu dohľadu. V prípade kryptoaktív môže tieto služby poskytovať na slovenskom trhu prakticky hocikto a spravidla jedinou podmienkou je získanie viazanej živnosti. Poskytovateľov služieb kryptoaktív sú preto na Slovensku oficiálne stovky, neoficiálne tisíce. Väčšina z nich vznikla len počas posledných rokov a ich mená bežnému klientovi nič nehovoria. Vedieť sa zorientovať medzi rôznymi poskytovateľmi služieb je preto náročné, a to využívajú podvodníci.

Na rozdiel od investičných finančných nástrojov - Garančný fond investícií - či bankových vkladov - Fond ochrany vkladov - nie sú investori pri nákupe kryptoaktív nijako chránení. V prípade, že sa stanú obeťou podvodu alebo poskytovateľ služieb kryptoaktív skrachuje, nemajú klienti žiadny nárok na náhradu od štátu.

Trh s kryptoaktívami je v súčasnosti z veľkej časti neregulovaný. Národná banka Slovenska začne od 30. decembra 2024 vykonávať dohľad nad poskytovateľmi služieb kryptoaktív.
 
Zdroj: SITA, Foto: NBS