Ak Čína príjme odvetné opatrenia, prvý na rade bude americký Apple

Autor: Peter Garnry, akciový stratég Saxo bank
29.05.2019 (14:00)

Spor medzi USA a Čínou sa vystupňoval nedávnym zákazom spoločnosti Google používať jej aplikácie v mobiloch Huawei. Ak Čína príjme odvetné opatrenia, najviac ohrozenou americkou firmou bude Apple.


Technologický líder Huawei sa stal predmetom sporu vlani v decembri, keď bola zadržaná finančná riaditeľka spoločnosti Meng Wanzhou. Americká vláda odporučila strategickým partnerom vyhnúť sa pre obavy o bezpečnosť 5G technológiám tejto spoločnosti. Donald Trump minulý týždeň vyhlásil stav národného ohrozenia v oblasti informačnej bezpečnosti. Americké ministerstvo obchodu zaradilo preto Huawei a jeho 70 pobočiek na zoznam hrozieb pre národnú bezpečnosť.

Spoločnosť Google v reakcii na to zmrazila mobilným telefónom Huawei prístup k niektorým jej aplikáciám. Súčasní zákazníci ešte získajú bezpečnostnú aktualizáciu softvéru, no noví používatelia mobilov tejto značky budú pravdepodobne od operačného systému Android v priebehu roka úplne odstavení.

Okrem toho aj spoločnosti Qualcomm, Xilinx a Broadcom zastavili hardvérovú spoluprácu s Huawei, čo môže firme znemožniť plán vybudovať 5G sieť v medzinárodnom meradle. Je to jasný signál toho, že studená vojna sa presunula aj do sféry technológií. Čínska vláda sa zatiaľ neodhodlala k odvetným opatreniam, no očakávame, že k tomu čoskoro príde.

Pod tlakom je celý dodávateľský reťazec

Sme svedkami zmeny usporiadania medzinárodného obchodu, ako ho poznáme od konca druhej svetovej vojny. Svetová obchodná organizácia je pod tlakom, keď D. Trump hrozí vystúpením USA.

Nadchádzajúce zasadnutie krajín G20 v japonskej Osake sa bude niesť v znamení eskalácie obchodnej vojny medzi USA a Čínou a stretnutím D. Trumpa s čínskym prezidentom Xi Jinpingom. Obchodná vojna sa už podpísala pod pokles globálneho obchodu od októbra minulého roka o 3,5 percenta. Ide o najväčší pokles od roku 2008.

Americké spoločnosti, ktoré obchodujú s Čínou sú ohrozené najviac. Ak dôjde k odvetným opatreniam Číny, prvý na rade bude Apple. Až 20 percent tržieb tejto spoločnosti totiž pochádza z Číny, čo je z nej robí najviac ohrozenú americkú firmu.

Odhliadnuc od priamych dôsledkov obchodnej vojny, niektoré odvetvia sú ohrozené aj narušením globálneho dodávateľského reťazca. Ide napríklad o automobilový, oceliarsky, chemický, elektrotechnický, či textilný priemysel. Investori by si preto mali byť vedomí rizík, ktoré to môže mať pre ich portfóliá.

Vzácne minerálne materiály

Čína však má v rukáve žolíka. Kontroluje až 85 percent celosvetového spracovania vzácnych minerálov. Tieto minerály sú dôležitou súčasťou elektroniky od nabíjateľných batérií, smartfónov, až po magnety, či osvetlenie. Okrem toho sa používajú aj vo vojenskom odvetví, napríklad v okuliaroch na nočné videnie, zbraniach, či zariadeniach GPS.

Obmedzením prístupu k tejto produkcii by Čína mohla spôsobiť USA vážne problémy v ekonomike a zbrojnom priemysle. Táto hrozba vyzerá byť celkom reálna. Preto austrálska banská spoločnosť Lynas, ktorá kontroluje 10 percent svetového trhu so vzácnymi minerálmi, oznámila vytvorenie spoločného podniku s americkou banskou spoločnosťou s cieľom vytvoriť spracovateľský závod v Spojených štátoch. Je to dôkazom toho, že USA sa na túto situáciu už aktívne pripravujú.

Začne Čína manipulovať svoju menu?

Ďalšou zbraňou Číny je jej mena. Oslabenie čínskeho juanu voči doláru by totiž mohlo vykompenzovať dodatočné clá uvalené Spojenými štátmi. Menový pár sa už výrazne posunul k hodnote 7.00, dlhodobo považovanej za hornú hranicu tolerancie Pekingu, ktorá predstavuje signalizačnú hodnotu možnej manipulácie s menou. V dôsledku nových ciel uvalených na Čínu by sa mohol pár čoskoro dostať nad tento limit. Ak sa tak stane, bude to pre finančné trhy predstavovať signál pre zmenu. Akcie by mohli klesnúť a japonský jen by zaznamenal výrazné zisky.
 
Zdroj: Saxo bank, Foto: Matthew Henry, Burst.shopify.com