Akcie včera prepadli. Investori sa vydesili z druhej vlny nákazy v USA

12.06.2020 (14:00)

Napriek veľmi ústretovému odkazu šéfa Fedu Jeroma Powella, akciové trhy včera prudko spadli. Index S&P 500 oslabil o 5,89 percenta a Dow Jones index až o 6,9 percent. Je to najväčší jednodňový prepad od 16 marca. Na druhej strane vzrástli bezpečné prístavy, ako americké vládne pokladničné poukážky, ktorých výnosy smerujú k historickým maximám a americký dolár má za sebou rovnako najprudšie posilnenie od polovice marca.

Včerajší výpredaj akcií bol tak rýchly, že naznačil obavy z predchádzajúceho rýchleho rastu. Ten do veľkej miery nebol podporený fundamentami. Teraz môžeme očakávať, že trhy už nebudú podporovať investičné nadšenie a budú viac realistické.

Za včerajším prudkým obratom v nálade investorov je viacero dôvodov. Trhy ovládla panika z rizika druhej vlny nákazy koronavírusom v USA a v iných krajinách sveta. Rovnako tak sa rozplývajú nádeje na oživenie ekonomiky v tvare písmena V, ktoré doteraz hnali trhy nahor.

Americká ekonomika sa otvárala príliš skoro

Je čoraz viac náznakov, že USA sa pravdepodobne nevyhnú druhej vlne nákazy. Najnovšie štatistiky ministerstva zdravotníctva ukazujú, že viaceré americké štáty uvoľnili preventívne opatrenia príliš skoro. V Kalifornii, Georgii, Texase a na Floride je už teraz sedemdňový priemer prírastku nových prípadov na alebo blízko rekordných úrovní. Nové prípady prudko rastú aj v Arizone a Oregone.

Len v samotnom Texase pribudlo včera 2 504 nových prípadov, čo najväčší jednodňový prírastok. Celkový počet nakazených už dosiahol 79 757, čo je takmer toľko, ako v celej Číne (85 3393).

Situácia sa zhoršuje aj v iných krajinách. V Izraeli sa napríklad nákaza prudko rozširuje medzi zahraničnými pracovníkmi, čo viedlo izraelskú vládu k zavedeniu prísnej karantény na ľudí prichádzajúcich zo susedných krajín.

Môžeme povedať, že situácia je pod kontrolou v Európe s výnimkou Veľkej Británie. Na globálnej úrovni však o zlepšení stále nemôžeme hovoriť. Celosvetovo včera pribudlo 128 tisíc nových prípadov, čo je jeden z najvyšších prírastkov od marca.

Táto neistota je jedným z hlavných rizík pre akciové trhy, pretože negatívne postihuje viacero sektorov ekonomiky, najmä turistický ruch a leteckú dopravu.

Investori tápajú v neistote

Investori sa teraz musia naučiť orientovať v celkom novom prostredí. Prognózovať ekonomiku je v čase pandémie extrémne náročné. Dokazuje to aj veľký rozptyl medzi jednotlivými ekonomickými prognózami. Odhady vývoja ekonomiky Číny pre tento rok sa napríklad pohybujú od poklesu o tri percentá až po rast o 3,5 percenta (zostavené na základe 74 predpovedí). V prípade Brazílie dosahuje rozptyl od mínus 1,8 až po mínus osem percent (36 analytikov).

Zmätená je aj americká centrálna banka Fed. Niektorí členovia jej komisie FOMC pre budúci rok prognózujú americkej ekonomike pokles o jedno percento, kým iní rast o sedem percent. K podobnému rozptylu dochádza aj pri ďalších ekonomických ukazovateľoch, napríklad nezamestnanosti - od 4,5 do 12 percent pre budúci rok.

Analytici síce vedia dobre odčítať ekonomické súvislosti, najmä vplyv politiky centrálnych bánk na ekonomiku a akcie, ekonomické modely však nie sú schopné zohľadniť faktor pandémie a jej dopadu na hospodárstvo. Ekonómovia jednoducho nie sú epidemiológovia. Od druhej svetovej vojny sme nezažili tak vážnu hrozbu ako súčasnú pandémiu. Nevieme teda odhadnúť jej dopad na spotrebu a investičné správanie.

Už výsledky za prvý kvartál boli veľmi slabé. To najhoršie nás však čaká pri druhom kvartáli. Údaje HDP budú zverejnené onedlho. Popritom už vôbec nevieme odhadnúť, aký dopad bude mať druhá vlna pandémie a ako efektívne dokážu byť nástroje vlád a centrálnych bánk.

Pozitívnym faktom v tejto situácii je len to, že trhom zatiaľ nechýba likvidita. Úspešne ju dodávajú centrálne banky a garantujú, že to tak aj zostane.
 
Zdroj: Saxo bank, Foto: redakcia