Akciové trhy reagujú na výsledky volieb strmým rastom

06.11.2020 (12:15)

Akciové trhy cválajú prudko nahor. Investori sa tešia z výsledkov volieb. Riziká, ktorých sa pred voľbami obávali, sa nenaplnili. Naopak vyhliadky sú pre ekonomiku viac ako priaznivé.

Prudko rastú najmä akcie technologických spoločností. Index Nasdaq 100 stúpol v prvý deň po voľbách o takmer tri percentá a včera pridal ďalšieho 2,6 percenta. Za týždeň si tak Nasdaq 100 pripísal deväť percent.

Je takmer isté, že Joe Biden získa prezidentský úrad s dostatočnou prevahou nad Donaldom Trumpom. Hrozba nepríjemných prieťahov a právnych sporov o to, kto vlastne zvíťazil, sa tým rozplýva.

Demokrati okrem toho pravdepodobne nezískajú väčšinu v Senáte. Pre trhy je to ďalšou pozitívnou správou. Znižuje to pravdepodobnosť, že by bol nový prezident J. Biden schopný presadiť obávané zvýšenie korporátnych daní. Rovnako tak sa rozplýva aj vízia reformy zdravotníctva spojenej s reguláciou cien liekov.

Na základe týchto udalostí rastú najmä akcie technologických a zdravotníckych spoločností. Akcie energetických firiem, tak ropných a plynárskych, ako aj producentov zelenej energie nevykazujú zatiaľ ani pohyb nahor, ani nadol. Naopak reagujú rozvíjajúce sa trhy, ktoré započítavajú zmenu zahraničnej politiky USA do cien aktív. Rásť by mohli najmä akcie čínskych firiem.

Ďalším dôsledkom amerických volieb je kolaps indexu strachu VIX. Z hodnoty 37 spadol až na 26. Je to ďalším prejavom uvoľnenia obáv investorov z výsledku volieb. Index VIX sa totiž používa ako ochrana investícií pred možnými prudkými výkyvmi trhov.

Ak budú mať v Senáte väčšinu naozaj Republikáni, nedočkáme sa pravdepodobne tak masívneho balíka vládnej pomoci, ako sa očakávalo. Vládne dlhopisy to udrží pod tlakom a investori sa budú ešte viac upínať k akciám. Naďalej by sa preto podľa nás malo dariť najmä rastovým akciám.

2

 
Zdroj: Saxo Bank, Foto: redakcia