Ako sa naučiť zhodnotiť svoje peniaze

21.09.2018 (09:45)

So zvyšovaním finančnej gramotnosti, si čoraz viac ľudí uvedomuje potrebu vytvorenia istej peňažnej rezervy na neočakávanie udalosti, ako aj jej vhodné zhodnotenie. Existuje veľa zaujímavých spôsobov, ako si odkladať peniaze bokom a pritom aj zarobiť. Každý, kto si chce plniť ambiciózne finančné ciele by mal poznať možnosti, ktoré vedú k ich naplneniu. Medzi hlavné možnosti patrí sporenie a investovanie. Viete, aké sú medzi nimi rozdiely a v čom sú výhodné?
 

1. Sporenie

Prvým spôsobom ako zhodnotiť svoje peniaze je sporenie. Pri sporení si klient odkladá časť svojich peňazí na sporiace alebo termínované účty.

Z portfólia sporiacich účtov najväčšej internetovej banky mBank patrí medzi mimoriadne obľúbený a každoročne oceňovaný produkt mBank špeciálny sporiaci účet mSporenie určený na pravidelné sporenie pri platení kartou. Z každej zaplatenej sumy si klient môže automaticky odkladať drobné čiastky viacerými spôsobmi, napríklad percentom z každej transakcie, kde je možnosť nastaviť si 1 až 10 %. Rovnako si klient môže zhodnotiť svoje peniaze aj na sporiacom účte eMax Plus. Pri aktívnom využívaní bežného účtu získa zvýhodnený úrok 0,3 % p.a..

V prípade zhodnotenia peňazí v mBank prostredníctvom termínovaného vkladu predstavuje minimálna suma vkladu 200 eur. Termínovaný vklad vyžaduje zablokovanie peňazí na určitý čas (3, 6, 9, 12 mesiacov) za účelom dosiahnutia úroku. Pri predčasnom ukončení ale klient prichádza o časť zisku. V mBank predstavuje sankcia za predčasné ukončenie 50 % vypočítaných úrokov.

Nevýhodou sporiacich účtov a termínovaných vkladov je to, že v súčasnej dobe nízkych úrokov na účtoch v bankách a inflácie k nasporenej sume pribudne v lepšom prípade pár eur, v horšom sa jej hodnota z dôvodu inflácie prevyšujúcej úroky ešte zníži.

Podľa odborníkov je práve sporenie odporúčaným spôsobom bezpečného uloženia peňažnej rezervy na prípad neočakávaných udalostí. Odporúča sa mať dostatočný „finančný vankúš“, teda peňažnú rezervu, ktorá pokryje 2 až 3 mesačné výdavky.

2. Investovanie

Druhým spôsobom zhodnotenia svojich úspor je investovanie, a teda uloženie peňazí napríklad v podielových fondoch, ktoré ponúkajú možnosť podieľať sa na ziskoch dosiahnutých po celom svete. Pri investovaní sa naskytuje možnosť dosiahnuť zisk niekoľkonásobne prevyšujúci úroky na bankových vkladoch. V mBank navyše môžu klienti investovať kdekoľvek majú prístup na internet, pričom minimálna investícia je od 15 eur. Podielové fondy v ponuke mBank sú otvorené podielové fondy, a teda klienti majú možnosť vkladať a vyberať peniaze kedykoľvek sa klient rozhodne, avšak klient by mal dodržať odporúčaný investičný horizont, čo je obdobie určené na dosiahnutie investičného cieľa a minimalizácie rizika. Klient má peniaze po odpredaní fondov na svojom bežnom účte v priebehu niekoľkých dní. Ponuka podielových fondov v mBank je prispôsobená tak, aby si z nej vybral každý klient, či už konzervatívny, ktorý nie je ochotný niesť vysoké investičné riziko, až po tých dynamických.

Fondy a zisk

Okrem už spomenutého potenciálu fondov vyššieho zhodnotenia investovaných peňazí a ich ochrany pred znehodnotením infláciou, majú fondy aj ďalšie výhody. Patrí medzi ne napríklad tiež široký výber investičných stratégií či profesionálna správa fondu. mBank navyše vzdeláva svojich klientov, ako sa stať dobrým investorom, prípadne ako sa vyhnúť najčastejším chybám formou seriálu o investovaní.

3. Spojenie sporenia a investovania

Sporenie a investovanie je spojenie dvoch spôsobov zhodnotenia peňazí. Sporením si človek vytvára peňažnú rezervu, aby v prípade neočakávaných udalostí, nemusel ukončiť svoju investíciu pred dosiahnutím minimálneho investičného horizontu a investovaním tak zabezpečí budúcnosť pre seba, prípadne svojich blízkych. Vzhľadom k tomu, že investovanie je dlhodobý proces, dodatočné zisky z investovania ponúkajú šancu na rýchlejšiu realizáciu stanoveného cieľa alebo získanie ďalších peňazí v určenom čase.

Rozdiel medzi investovaním a sporením

  Investovanie Sporenie
Čo očakávam? Možnosti dosiahnuť atraktívne zisky, prevyšujúce úroky na termínovaných vkladoch Uloženie peňazí
Koľko môžem zarobiť? Možnosť dosiahnuť zisk niekoľkonásobne prevyšujúci úroky na bankových vkladoch Nízke úroky chrániace moje peniaze pred stratou ich hodnoty v čase
Koľko potrebujem na začiatok? 15 EUR
To je suma prvej investícia v prípady všetkých fondov dostupných v mBank
200 EUR
Minimálna suma termínovaného vkladu
Dostupnosť peňazí Podielové fondy poskytujú možnosť vkladať a vyberať peniaze kedykoľvek bez straty dosiahnutého zisku Termínovaný vklad vyžaduje zablokovanie peňazí na určitý čas (3, 6, 9, 12 mesiacov) za účelom dosiahnutia úroku. Pri predčasnom ukončení prichádzate o zisk
Riziko od nízkeho po vysoké – možnosť prispôsobiť individuálnym potrebám Bez rizika
Odporúčané produkty Podielové fondy s rôznym rizikom Sporiace účty, termínované vklady, peňažné fondy

Chcete investovať ešte lepšie? Pozrite si spôsoby zhodnotenia peňazí


PR servis
 
Zdroj: mBank, Foto: Ivan Sedlák