Ako ušetríte pri výbere z bankomatu na dovolenke

Autor: Andrej Dorič
12.06.2014 (14:00)

Banky.sk zisťovali, aké základné pravidlá by ste mali dodržiavať pri vyberaní hotovosti z bankomatu v zahraničí, aby ste zbytočne neplatili veľa poplatkov.  

Pri výbere hotovosti kartou na dovolenke v zahraničí platia dve základné pravidlá ako ušetriť. V prvom rade sa snažte vyberať peniaze z bankomatov tej istej bankovej skupiny, vtedy je poplatok za výber nižší.

Ak ste napríklad klientom Slovenskej sporiteľne a máte u nej balík služieb, neplatíte za výber z bankomatu patriaceho do skupiny Erste v Chorvátsku žiaden poplatok za výber. Rovnako to platí aj v ostatných bankomatoch v krajinách patriacich do skupiny Erste vrátane Bosny, hoci tá nie je ešte v eurozóne.

Za výber z bankomatu inej banky v krajinách EHP (krajiny EU plus Island, Nórsko a Lichtenštajsko) pri výbere v eurách zaplatíte 2 eurá a za výber mimo krajín EHP zaplatíte až 5 euro.

Debetka je na výbery, kreditka na platenie


Tieto poplatky platia pre výber debetnou kartou. Poplatky za výber kreditkou sú vyššie, preto na výber hotovosti použite svoju debetnú kartu a ušetríte. Slovenská sporiteľňa si účtuje poplatok 5 eur jednotne pre akýkoľvek výber kreditkou z bankomatu na Slovensku aj zahraničí.

Odporúčame využívať kreditnú kartu najmä na platenie a na výber hotovosti zasa debetné karty,“ radí Milan Bednár, vedúci oddelenia kartových produktov Slovenskej sporiteľne.
 
ZÍSKAJTE VSTUPNÝ BONUS AŽ 2 000 €!

Na porovnanie v ČSOB za výber debetkou v cudzej banke v Chorvátsku zaplatíte 1,50 eur a mimo krajín SEPA ako je Bosna až 2%, minimálne 6 eur.

Výber kreditkou v Chorvátsku vás bude stáť 2%, minimálne 6 eur a v Bosne je to ešte drahšie 2,5% z vyberanej sumy, minimálne 8 eur.

Neprehliadnite

Rátajte aj s konverzným poplatkom


Pri výberoch z bankomatu za hranicami by ste mali rátať aj s konverzným poplatkom pri prevode eura na zahraničnú menu.

Zvyčajne je výber z bankomatov v iných menách ako v eure zúčtovaný výmenným kurzom kartovej spoločnosti platným v deň spracovania transakcie a banka do tohto prepočtu nezasahuje. Aktuálny prepočítací kurz sa môže meniť podľa typu platobnej karty, pretože každá kartová spoločnosť má svoj výmenný kurz.

V Slovenskej sporiteľni je poplatok za cezhraničnú konverziu 2 % z transakcie pre debetné karty a 1 % pre kreditné karty. Takže čím vyššiu sumu vyberáte tým viac zaplatíte. Na tomto poplatku však môžete ušetriť.

Ak klient využije službu DCC (Dynamic Currency Conversion), čo je služba cez ktorú si vyberiete menu v ktorej bude transakcia zúčtovaná a v Chorvátsku je rozšírená aj na bankomatoch), tak zaplatíte poplatok 1 euro a banka neúčtuje poplatok za cezhraničnú konverziu,“ vysvetľuje Debnár.

ČSOB banka pri výbere z bankomatu mimo eurozóny prepočíta sumu transakcie kurzom devíza predaj stanovený v deň zúčtovania transakcie v banke.

V prípade, že cestujete do určitej krajiny často, je vhodné zvážiť založenie účtu v cudzej mene, ku ktorému je vydaná medzinárodná platobná karta. Zaúčtovanie transakcie bude tým pádom v rovnakej mene, v akej bola transakcia realizovaná. Takto ušetríte na poplatku za prevod.
 

Ako ušetríte pri výbere z bankomatu

 
  • Nevyberajte veľa hotovosti, ušetríte na konverzných poplatkoch
  • Nevyberajte peniaze z bankomatu často
  • Vyberajte si bankomaty vlastnej bankovej skupiny 
  • Používajte na výbery debetku
 

Nevyberajte z bankomatu často


Banky tiež radia nevyberať menšie sumy hotovosti z bankomatov v intervaloch nasledujúcich tesne za sebou. Pri jednorazovom výbere vyššieho objemu sa vyhnete zbytočným poplatkom za výber, ale aj možnej blokácii karty zo strany banky.

Banka má nastavený monitorovací systém, ktorý môže vyhodnotiť časté za sebou sa opakujúce hotovostné výbery ako podozrivé a kartu preventívne zablokuje proti zneužitiu,“ upozorňuje Zuzana Ďuďáková, hovorkyňa UniCredit bank.

Pri výbere hotovosti cez bankomaty nebuďte prekvapený, že banky majú rôzne vlastné obmedzenia sumy výveru z bezpečnostných dôvodov. Hoci máte nastavený určitý denný limit na výbery kartou, z bankomatu v danej krajine si budete môcť jednorázovo alebo denne vybrať menej.

Pred vycestovaním odporúčame skontrolovať cez ATM lokátory na webe vašej banky dostupnosť bankomatov v lokalite vášho pobytu.
Foto: BANKY.sk