Banka v mobile (10.časť)

Autor: Jozef Orgonáš
25.11.0201 (08:00)

ČSOB špeciálne v tablete

Nedávno Československá obchodná banka predstavila špeciálnu verziu svojho SmartBankingu (internetbanking v mobile), upravenú na rozmery tabletu s operačným systémom Android. Nenechali sme si ujsť príležitosť a v rámci nášho seriálu Banka v mobile sme si túto aplikáciu vyskúšali. V prvom rade treba na Google Play vyhľadať SmartBanking SK, bez prípony SK pri nesprávne nastavenej krajine v tablete (čo nie je nič nezvyčajné) vám nájde tablet českú verziu aplikácie. Tá slovenská má 10 MB, aktuálne je vo verzii 3.0.1 a je špeciálne prispôsobená pre tablety s operačným systémom Android 4.0 a vyšším.

Bezpečné prihlásenie a widgety
Na úvod sa musíte prihlásiť prostredníctvom identifikačného čísla (8-miestny kód IPPID), PIN kódu a aktivačného kľúča. Aktivačný kľúč (cez SMS) sa používa iba pri úvodnom prihlásení, následne vám bude úplne postačovať už iba PIN kód. Trikrát zle zadný PIN kód znamená zablokovanie vašej banky v mobile, ako aj internetbankingu, potom bude treba navštíviť banku na odblokovanie. Zaujímavé je, že z bezpečnostného dôvodu sa PIN kód zadáva na vlastnej softvérovej klávesnici v aplikácii, aby ho nebolo možné zachytiť pri zadávaní z bežnej klávesnice. Aplikáciu však možno na vyskúšanie využiť aj bez prihlásenia a je tu množstvo zaujímavých a užitočných funkcií. O nich však o chvíľu. Aplikácia je rozdelená na ľavý navigačný panel a následne widgety, ktoré si môžete usporiadať (cestovné poistenie, kurzová kalkulačka, skratky, pobočky a bankomaty, produkt na mieru), ale hlavne je pri používaní aplikácie využitá celá plocha tabletu na rozumné informácie. Pri prehľade účtov vidíte napr. v pravej časti tabletu ihneď aj posledné obraty, netreba nikam klikať navyše. Celá aplikácia je intuitívna, graficky pútavo spracovaná. Používatelia starej aplikácie budú možno trocha šomrať, ale po pár dňoch práce zistia, že nový SmartBanking má množstvo výhod. V pravom hornom rohu nájdete ešte najpotrebnejšie kontakty, rýchle nastavenia, informácie a možnosť odhlásenia. Aplikácia vás pri automatickom odhlásení (dlhšej nečinnosti) notifikuje o jej bezpečnom ukončení.

csob_01
V časti Moje financie (druhá ikonka zhora na navigačnom paneli) sa zobrazujú všetky vaše produkty a posledné pohyby na vašom účte

Vaše financie v peknom prehľade
Po prihlásení sa ocitáte v časti Moje financie, kde vidíte detailné prehľady o vašich účtoch (bežných, úverových, sporiacich – jednoducho tých, ktoré máte sprístupnené) a ihneď aj posledné pohyby na danom účte, čím sa maximálne využíva plocha tabletu. Údaje o vykonaných platbách vás informujú o pohyboch na účte, rezervovaných položkách, trvalých príkazoch či čakajúcich platbách. Samozrejmý je filter obratov. K dispozícii je aj grafický prehľad zrealizovaných platieb v podobe koláčového grafu. Platby sú rozdelené podľa typu transakcií (trvalý príkaz, odoslaná platba, platba kartou atď.) – škoda len, že si používateľ zatiaľ nemôže sám voliť kategórie, kam radiť jednotlivé platby, potom by to malo zmysel. Ako veľmi zaujímavú položku v SmartBankingu hodnotíme možnosť uzatvorenia cestovného poistenia on-line bez nutnosti navštívenia pobočky, a to nielen pre vás, ale aj pre ďalšie osoby, ktoré cestujú s vami. Ďalej môžete v aplikácii platiť poukážky či faktúry cez čiarový kód alebo QR kód s automatickým vyplnením prevodného príkazu či uhradiť splátku kreditky.

Náš tip, ako bezpečne platiť na internete
V prehľade platobných kariet v aplikácii sme objavili aj možnosť dočasnej blokácie či deblokácie karty, zmenu limitu debetnej karty či aktiváciu a zmeny zabezpečenej internetovej platby. Tieto funkcionality však majú aj sekundárne využitie, ktoré je také užitočné, že ich pokojne označíme za jeden z najlväčších prínosov k bezpečným internetovým platbám na Slovensku za tento rok. O čo ide? V aplikácii môžete dočasne zablokovať internetové platby na vašej karte. V praxi to môžete využiť tak, že kartu budete mať na internetové platby neustále zablokovanú, a keď budete chcieť niečo v internetových obchodoch platiť, jednoducho si ju na chvíľu odblokujete, zaplatíte a následne opäť zablokujete internetové platby. Nemusíte sa už tak obávať, že vaša karta bude zneužitá na internetové platby, keď o tom nebudete vedieť. Šikovná a praktická myšlienka zároveň.

csob_02
Možnosť dočasného zablokovania karty je užitočná, ak sa bojíte vykonávať internetové platby

Množstvo vecí, ktoré využijete aj bez prihlásenia
Aplikácia ponúka množstvo funkcií, na ktoré sa nepotrebujete prihlásiť. Užitočné bude v blízkej budúcnosti generovanie QR kód (Vytvorenie Smart platby), čo je generovanie QR kódu (Pay by square) na rýchly a elegantný prevod peňazí. Je tu ďalej položka Image karta, ktorá vám umožňuje vybrať si a personifikovať vašu platobnú kartu s obrázkom z galérie alebo priamo z fotoaparátu. Nechýba, samozrejme, ani vyhľadávanie pobočiek cez Google mapy, kurzový lístok, produktové kalkulačky (na spotrebný úver, hypotéku či sporenie), čítačka noviniek či možnosť dobitia kreditu u jedného z troch slovenských operátorov. Šikovná funkcionalita je ukrytá v produktových kalkulačkách, konkrétne pri počítaní splátok hypotéky. Tu v ČSOB pridali aj možnosť vypočítať si, koľko ušetríme a o koľko sa zníži splatnosť hypotéky, keď vykonáme mimoriadnu splátku v stanovenej výške. Splatiť možno takto jednorazovo mesačne 1,5 % zo zostatku a túto transakciu môžete vykonať priamo z aplikácie. Komplexné hodnotíme tabletovú verziu SmartBankingu od ČSOB pre Android ako nadmieru vydarenú aplikáciu, ktorá môže byť vzorom aj pre iné bankové domy.

csob_03
Keby ste sa rozhodli pre predčasnú splátku hypotéky (do výšky 1,5 %), aplikácia vám prezradí, koľko ušetríte – vo finančnom aj časovom vyjadrení

www.pcrevue.sk


Foto: PC Revue