Banka v mobile (3.časť)

Autor: Jozef Orgonáš
05.04.2013 (08:00)

Slovenská sporiteľňa: V jednoduchosti je krása (3.časť)


Najväčší hráč na slovenskom bankovom trhu je zároveň jeden z najväčších inovátorov na poli internetového bankovníctva. Slovenská sporiteľňa sa rozhodla v najbližších rokoch vydať cestou, ktorej motto je úplne zrejmé a praktické: „V jednoduchosti je krása.“ Nie jedna neprehľadná a komplikovaná aplikácia s náročným prihlasovacím procesom, ale viacero miniaplikácií, kde každá presne splní svoj účel. Banka aktuálne ponúka tri mobilné aplikácie pre Android aj iOS: Účty, Platby a Lokátor. Ďalšie budú pribúdať v najbližších mesiacoch a rokoch. Možno sa hneď v úvode pýtate, aký zmysel má tvoriť viac aplikácií, keď môžem mať jednu? To bola naša zásadná otázka hneď v úvode. Ako sme však sami zistili, každá aplikácia takmer dokonale plní svoj účel, a keď potrebujete, môžete sa do inej prepnúť na dve kliknutia.

Easybanking – čo všetko sa za ním skrýva?
Slovenská sporiteľňa pripravila niekoľko aplikácií pre web a pre mobilné zariadenia. Najskôr sa pozrieme na tie, ktoré sú určené pre veľké obrazovky. Sú to aplikácie Časová os a Účty a platby. Potom nazrieme na tri rýdzo mobilné aplikácie: Účty, Platby a Lokátor. So všetkými týmito prvkami sa môžete pohrať buď na www.easybanking.sk, prípadne priamo na https://apps.slsp.sk, kde po prihlásení môžete začať ihneď pracovať s vaším živým účtom.

Časová os (webová aplikácia)
V tomto vydaní PC REVUE vám prinášame aj článok o trendoch v tvorbe webu. Aj Časová os od Slovenskej sporiteľne je jasný dôkaz, že táto banka sa snaží byť „sexy a trendy“. Presne ako názov napovedá, platby sú pri spustení tejto aplikácie rozdelené na kredity a debety. V ľavej časti vidíte príjmy, v pravej svoje výdavky. Máte tak po každom mesiaci výborný prehľad o minutých prostriedkoch. Ako rolujete nekonečnou stránkou nižšie, zobrazia sa vám aj staršie obraty. Navyše každý obrat možno rozbaliť a prezrieť si detaily, pritom stále zostáva na jednej a tej istej stránke. Ak máte viacero účtov, v pravej časti si jednoducho vyberiete ten váš. Aby vám Slovenská sporiteľňa uľahčila identifikáciu platieb, pridelila vybraným účtom logá. Ak ste natankovali na Slovnafte či nakúpili v Bille, vidíte pri týchto platbách logo predajne, a tak nemusíte hútať, komu číslo účtu patrí. Tento sociálny aspekt je krásny príklad toho, ako urobiť internetbanking ešte jednoduchším.

Časová os prehľadne zobrazuje príjmy a výdavky, pričom na časovej osi vidíte príjmy a výdavky za celý mesiac

Účty a platby (webová aplikácia)
Tento štýlovo spracovaný prehľad účtov a platieb vám poskytne jasný prehľad, koľko ste tento mesiac minuli a aké máte zostatky na účtoch. Tieto informácie sa nachádzajú v ľavom stĺpci, v tom strednom sú obraty k aktuálnemu účtu a v treťom príkazy na úhradu. Po stlačení znaku + môžete ihneď zrealizovať platbu. Aplikácia Účty a platby je doslova ako stvorená na využívanie na tablete, kde ju môžete mať neustále otvorenú v prehliadači. Budete tak mať okamžitý prístup k účtu, ak ho využívate často.

Účty a platby je webová aplikácia doslova ideálna pre tablety – máte tu prehľad účtov, obratov a môžete poľahky zrealizovať aj platbu

Účty, Platby a Lokátor (mobilné aplikácie)
Stiahnuť si tieto aplikácie do svojich zariadení je naozaj jednoduché. Pri mobilných aplikáciách stačí zadať do vyhľadávača Google Play, prípadne AppStore ich názov a na prvom mieste ihneď objavíte spomínané aplikácie. Iba pri aplikácii Lokátor treba ešte doplniť do vyhľadávania slovko SLSP, aby vám obchod s aplikáciami vyhľadal tú správnu. Ako sme už spomenuli, ide o tri miniaplikácie, z ktorých každá má svoj jasný účel, ďalšie a ďalšie budú pribúdať. Zásadná výhoda – medzi aplikáciami sa môžete prepínať a nemusíte sa vždy znova prihlasovať. Stačí zadať štvormiestny PIN kód a máte celý mobilný banking poruke. Úvodná autorizácia menom a heslom je potrebná iba pri prvotnom prihlásení, potom sa používa už iba PIN. V aplikácii Účty vidíte na obrazovke výdavky za posledný týždeň, prípadne za posledný mesiac a zostatky na svojich účtoch. Pri kliknutí na zvolený účet sa prehľadne zobrazia obraty. Veľmi šikovná je záložka skupiny obratov, ktorá zobrazí výdavky za posledné obdobie (7 dní, mesiac, kvartál, 6 mesiacov, rok), roztriedené napríklad na výbery v bankomate, platby na čerpacích staniciach a pod. Úplne praktické. Z Účtov sa môžete prepnúť do Platieb, kde získate jednoduchý prehľad o realizovaných platbách a možnosť ihneď uskutočniť akúkoľvek platbu, a to tromi spôsobmi: klasicky zadaním platobných údajov, naskenovaním čiarového kódu z poštovej poukážky, prípadne naskenovaním platobného QR kódu (Pay by square), pričom s týmto spôsobom platby prišla Slovenská sporiteľňa ako prvá na Slovensku. A potom nám zostáva už iba prepnúť sa do aplikácie Lokátor, ktorá zobrazí pobočky banky a bankomaty na interaktívnej mape. Nechýba filter (pobočky, bankomaty, miesta na uplatnenie zľavy Sphere), pričom priamo v Lokátore možno zapnúť GPS smartfónu či tabletu. Na výber máte bežný mapový, prípadne satelitný pohľad na mapách Google.

slsp_3 slsp_5 slsp_6
Vľavo: aplikácia Účty prehľadne zobrazí účty a výdavky za posledný mesiac; stred: kategorizovaný prehľad výdavkov za posledného pol roka; vpravo: lokátor bankomatov a pobočiek Slovenskej sporiteľne

V jednoduchosti je krása
Najskôr sme rozmýšľali, či viacero miniaplikácií má zmysel a nebude to pre ľudí skôr mätúce ako užitočné, či predsa len nie je lepšia jedna aplikácia. Ak to sami vyskúšate, zistíte, že v jednoduchosti je naozaj krása. Každá miniaplikácia má presný zmysel a cieľ. Navyše v prípade, ak zistíte, že potrebujete vykonať inú bankovú operáciu, jednoducho sa na dva „kliky“ dostanete do inej aplikácie, ktorá splní vašu požiadavku. A všetko je spracované moderne a „trendy“. A tak sa nám to páči.

www.pcrevue.sk


Foto: PC Revue