Banka v mobile (6.časť)

Autor: Jozef Orgonáš
04.06.2013 (08:00)

ČSOB pre Windows Phone

V šiestej časti nášho seriálu, kde nazeráme pod pokrievku mobilných bankových aplikácií, sa vraciame k Československej obchodnej banke. ČSOB totiž ako jedna z mála bánk na Slovensku pripravila svoj internetbanking v mobile aj pre platformu Windows Phone. Predajnosť týchto zariadení nie je síce vysoká, ale ČSOB chce zasiahnuť čo najširšiu masu klientov, a tak ponúka svoj mobilný banking aj pre Windows Phone 7.5 a vyšší. My sme skúšali aplikáciu s telefónom HTC Windows Phone 8X a boli sme príjemne prekvapení. Krásny dizajn z štýle „microsoftovských“ dlaždíc a niekoľko inovatívnych prvkov, vďaka ktorým má registrovaný aj neregistrovaný používateľ zaujímavú ponuku služieb. Poďme však krok po kroku.

CSOB_04_05
Úvodná obrazovka aplikácie – zabezpečené časti s autorizovaným prístupom sú označené zámkom

ČSOB SmartBanking si stiahnete bezplatne v Marketplace. Po spustení je aplikácia rozdelená na štyri obrazovky, medzi ktorými môžete horizontálne rolovať. Zabezpečená časť je dostupná pre klientov so zriadenou službou ČSOB Internetbanking 24 a 8-miestnym kódom IPPID a SMS kľúčom. V prípade 5-krát chybne zadaného PIN kódu sa zabezpečené časti aplikácie zablokujú, odblokovať ich následne možno iba v pobočke. Uzamknuté položky sú označené maličkým zámkom v pravom hornom rohu dlaždice. Pri prvotnom prihlásení budete potrebovať aj jednorazový aktivačný kľúč a SMS kľúč. Ak sa budete chcieť z aplikácie odhlásiť, stačí zatriasť telefónom. Toto gesto najskôr musíte povoliť v nastaveniach aplikácie, považujeme ho však za veľmi praktické. Dlaždice si môžete pripnúť na hlavnú plochu a mať tak skratku k najčastejšie využívaným funkciám SmartBankingu, čo je asi najšikovnejší spôsob spustenia niektorej časti aplikácie, ktorú ostatné platformy neponúkajú.

ČSOB siahla po kombinácii modrej a bielej farby, rozdelila aplikáciu na dlaždice (niektoré z nich sú prístupovým bodom k ďalším častiam), všetko je krásne, svižné. Dávame palec hore, skutočne je s touto aplikáciou radosť pracovať. Prv ako detailne opíšeme jednotlivé časti, krátke zhrnutie drobností, ktorými nás aplikácia zaujala: možnosť uzatvorenia cestovného poistenia, dobitie kreditu na mobile, smart skener poukážok a štandardizovaných QR kódov a aj ich generovanie a vytvorenie platobnej karty s vlastným obrázkom priamo zo snímok z galérie telefónu.

Ku klasickým funkciám internetbankingu v mobile, ku ktorými máte prístup po autorizovaní, patria Účty, Pohyby, Platby a spomenuté Cestovné poistenie. V časti Účty máte detailné prehľady o účtoch (bežných, úverových, sporiacich), v Pohyboch vidíte všetky pohyby na účte, mesačné obraty a aj grafický prehľad uskutočnených platieb na koláčovom grafe, ktorý delí platby podľa typu transakcie. Takisto si môžete nechať zobraziť rozdiel medzi príjmami a výdavkami na účte za stanovené obdobie. Časť Platby bude jedna z najpoužívanejších v aplikácii, umožňuje bežnú platbu manuálnym zadaním údajov, ale aj smart platbu naskenovaním poštovej poukážky či QR kódu. Takýto QR kód (schválený Národnou bankou Slovenska) si priamo v aplikácii môžete aj vygenerovať, uložiť ako obrázok a poslať priateľovi či obchodnému partnerovi. V časti Platby môžete ďalej realizovať splátku kreditky, mimoriadnu splátku hypotéky a pracovať s trvalými príkazmi. Medzi platbami, samozrejme, možno vyhľadávať a filtrovať.

Priamo v aplikácii môžete vygenerovať QR kód platby, ktorú potom v podobe obrázka môžete odoslať priateľovi či obchodnému partnerovi na zaplatenie

Druhá aktívna dlaždica sú Kalkulačky. Táto časť sa nám tiež páčila, pretože ponúka možnosť prvotného namodelovania parametrov spotrebného a hypotekárneho úveru či sporenia a zistenia výšky splátky prípadného úveru. Priamo vo výpočtovej časti môžete zadať telefónne číslo, na ktoré vás pracovník banky bude kontaktovať, a môžete úver ďalej vybavovať. Z ostatných funkcionalít mobilného bankingu nechýba kurzový lístok a prehľad pobočiek a bankomatov na mape. Aplikácia si od vás vyžiada povolenie na zapnutie GPS a k bankomatu vám priamo ukáže aj cestu z vašej aktuálnej polohy.

Hľadáte bankomat ČSOB-čky? Stačí povoliť GPS a aplikácia vás k nemu dovedie...

„Zábavnejšiu“ časť aplikácie sme si nechali k záveru – časť Image karta vám umožňuje navrhnúť si vlastný dizajn karty, ktorú tak nebude zameniť so žiadnou inou. Najskôr si zvolíte v rotačnej časti typ platobnej karty a potom už len v dolnej časti stačí vybrať, či chcete obrázok na platobnú kartu odfotiť v danej chvíli, prípadne ho vybrať z fotogalérie telefónu. Obrázok môžete v dvoch základných úpravách zrkadliť, prípadne z farebnej verzie spraviť čiernobielu. V náhľade vidíte, ako bude vaša nová platobná karta vyzerať. Potom už stačí len zadať e-mailovú adresu a proces vybavovania novo nadizajnovanej platobnej karty sa spustí.

Aplikáciu SmartBanking od ČSOB pre operačný systém Windows Phone hodnotíme veľmi pozitívne, nechýba jej prakticky nič dôležité. Je svižná, dizajnovo elegantná, dostatočne inovatívna s niekoľkými veľmi užitočnými prvkami. Spomenuté odhlásenie zatrasením či generovanie QR kódov môže byť inšpiráciou pre konkurenciu.

Image Karta vám umožní vytvoriť si vlastný dizajn kreditnej karty s obrázkom priamo z telefónu

www.pcrevue.sk


Foto: PC Revue