Bankám začínajú celkom strmo padať zisky

Autor: Mário Skyba
21.08.2017 (06:30)

Ultra nízke úroky si začínajú ukrajovať z príjmov väčšiny bánk na Slovensku. Straty príjmov z úrokov nestíhajú vykryť ani vyššie poplatky.
Väčšine bánk na Slovensku začali klesať zisky. Môžu za to nízke úroky, ktoré skresávajú hlavné príjmy bánk. Napriek tomu, že banky viac požičiavajú a zvyšujú mierne poplatky ich profitabilita padá. Za prvých šesť mesiacov tohto bankám klesol čistý zisk o takmer 76 miliónov eur na 350,2 milióna eur. Pokles je teda skoro 18 percentný.

Zisky sú nižšie aj preto, lebo v minulom roku mali finančné domy extrapríjem z predaja Visa Europe. Za ten niektoré banky zinkasovali desiatky miliónov eur.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska čisté úrokové príjmy finančných domov, ktoré tvoria gro ich príjmov, za prvý polrok najmä v dôsledku nízkych úrokových sadzieb klesli o 2,4%. Banky síce viac zarobili na poplatkoch a províziách, ale len mierne. Čisté výnosy z poplatkov sa zvýšili len o 1,8%.

Pomalší rast

Prima banka dosiahla v prvom polroku čistý zisk 6,8 miliónov eur, čo je len o 3% viac ako v tom istom období minulého roka. Zdá sa teda, že éra viac ako 100% nárastov ziskov, ktoré si tento finančný dom užíval v minulých rokoch skončil. Tejto banke, ktorú ovláda finančná skupina Penta, sa darilo najmä preto, lebo veľa požičiavala a šetrila. Objem úverov stúpol o 19% a hypotéky narástli o 36%. Na druhej strane prevádzkové náklady sa jej podarilo skresať o 6%.

Výrazné prepady u veľkých hráčov

Slovenskej sporiteľni sa v prvom polroku prepadol čistý zisk skoro o 36% na 86,3 miliónov eur. Táto najväčšia banka na Slovensku tvrdí, že jej výsledok negatívne  ovplyvnili  jednorazové príjmy v minulom roku, keďže predala svoj podiel v spoločnosti Visa Europe. Banke sa znížili aj príjmy z úrokov, ktoré klesli skoro o 6% a dolu išli aj príjmy z poplatkov o viac ako 15%. Finančnému domu nepomohlo ani aktívnejšie požičiavanie, keďže napríklad úvery na bývanie vzrástli o viac ako 16%.
 
Tatra banka dosiahla v prvom polroku zisk 55 miliónov eur, čo je výrazný pokles takmer o tretinu oproti šiestim mesiacov v minulom roku. Táto tretia najväčšia banka na Slovensku mala nižšie čisté výnosy z úrokov, ktoré klesli o 7,7%. Naopak čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 2,6 percenta.

ČSOB skupina dosiahla za prvých šesť mesiacov roka zisk po zdanení 41,1 miliónov eur, čo je prepad skoro o pätinu.  Banke sa však darilo v požičiavaní, keďže počas prvých šiestich mesiacov poskytla klientom na bývanie o takmer pätinu viac úverov ako v rovnakom období minulého roka. Tiež jej vzrástli o 12% čisté výnosy z poplatkov a provízií. Na druhej strane úrokové príjmy mierne klesli.

Rast zisku

Naopak ďalší veľký finančný dom VÚB banka mala úspešný prvý polrok, keďže jej čistý zisk narástol viac ako o 14% na 94,4 miliónov eur. Banke pomohol zvýšiť zisk najmä aktívne požičiavanie a príjmy z poplatkov, ktoré stúpli o viac ako 10%. Naopak čisté úrokové výnosy mierne klesali.

 Neprehliadnite

Poštovke zisk klesol kvôli investíciám

Poštovej banke klesol v prvom polroku zisk o viac ako 17% na 30 miliónov eur. Banka, ktorá patrí finančnej skupine J&T pokles vysvetľuje zvýšenými investíciami do rebrandingu a nových technológii. Poštovke sa podarilo mierne zvýšiť aj svoje čisté úrokové výnosy a príjmy z poplatkov a provízií vzrástli dokonca o viac ako 9%.

Prepad do straty

OTP Banka Slovensko vykázala v prvom polroku stratu 1,76 milióna eur, pričom  v rovnakom období minulého roka táto dcéra maďarskej banky bola ešte v miernom zisku. OTP banke sa prepadli najmä príjmy z úrokov, ktoré klesli o tretinu. Na druhej strane čisté výnosy z poplatkov a provízií stúpli o 25,8 %.
2017-08-21-hospodarskeVysledky

Výsledky za českú i slovenskú pobočku

UniCredit Bank Czech Republic and Slovakia dosiahla v prvom polroku konsolidovaný čistý zisk 157 miliónov eur, čo v medziročnom porovnaní nárast o 22,7 %. Na rozdiel od konkurencie táto dcéra talianskej veľkobanky dosiahla solídny rast úrokových príjmov, ktoré stúpli o 7,4%. Táto česko slovenská pobočka UniCredit Bank zarábala aj na aktívnom požičiavaní, keď objem úverov narástol o 9 %.

Foto: redakcia