Banky hlásia zmiešané hospodárenie. Trápia ich nízke úroky

Autor: Mário Skyba
12.06.2017 (09:00)

Najviac sa v prvom štvrťroku darilo VÚB a Poštovej banke. Prepad zisku hlásia Slovenská sporiteľňa aj OTP banka.
Napriek ultra nízkym úrokom banky na Slovensku dokážu zarábať. Svedčia o tom aj ich výsledky za 1. kvartál tohto roka. Zisk celého bankového sektora podľa údajov NBS medziročne stúpol o 21,2 % na 165 miliónov eur. Finančným domom sa podarilo vykompenzovať pokles úrokových príjmov najmä tým, že viac požičiavali. Objem retailových úverov stúpol za prvé tri mesiace roka takmer o 14%.
 
Čisté úrokové príjmy sa finančným domom znížili o 3,9 %. Na druhej strane, banky nenápadne zvyšujú poplatky, čo sa odzrkadlilo v tom, že čisté výnosy z poplatkov stúpli o 4,4 %.
Zisk bankám stúpol aj preto, lebo tvorili menej opravných položiek k úverom. Tvorba opravných položiek a rezerv klesla o 34 miliónov eur, teda až o 67 %. NBS už pritom dlhšie varuje pred rýchlym rastom úverov.

Slušný skok nahor

Skupine VÚB stúpol čistý zisk výrazne - až o skoro 27 % na 43,9 milióna eur. Druhej najväčšej banke sa darilo viac požičiavať, zaznamenala 17,3 % rast úverov. Tiež osekala tvorbu opravných položiek.
 
Poštovej banke tiež narástol čistý zisk výrazne, až na 16,2 miliónov eur. Ako ďalej vyplýva z účtovnej závierky, v medziročnom porovnaní je to nárast o 36,5 %. Prevádzkový zisk však klesol o 11 %, pretože táto banka, ktorú vlastní J&T, investovala do zmeny imidžu, ktorým sa chce priblížiť aj mladším zákazníkom.
 
Skupina ČSOB hlási za 1. štvrťrok čistý zisk 18,9 miliónov eur, čo je nárast o slušných 11,5%. Hoci banke poklesli čisté úrokové výnosy o 2 %, narástli jej príjmy z poplatkov o 8,8%. ČSOB to vysvetľuje tým, že jej klienti mali zvýšený záujem o investovanie do podielových fondov.

Chceš efektívne sporiť či investovať? Poradíme!

Mierne zlepšenie

Prima banka dosiahla v prvom štvrťroku čistý zisk 3,5 miliónov eur, čo predstavuje mierny nárast o 2% oproti minulému roku. Banke, ktorá patrí finančnej skupine Penta, pomohol k dobrému výsledku najmä rast hypotekárnych úverov, ktorých objem poskočil o viac ako 20%.

Tatra banke sa tiež podarilo v prvých troch mesiacoch mierne zvýšiť zisk, a to o 0,3 %, na 24 miliónov eur. Jej čisté úrokové výnosy pritom poklesli až o 8,5 %, na druhej strane, tretia najväčšia banka na trhu dokázala zvýšiť čisté výnosy z poplatkov a provízií o 3,4 %.

Prepad ziskovosti

Slovenskej sporiteľni v prvom kvartáli klesol zisk o 11% na 39,6 miliónov eur. Môžu za to nižšie príjmy z úrokov aj z poplatkov. Čistý úrokový výnos tejto najväčšej banke na Slovensku poklesol medziročne o 5,6 % a čistý príjem z poplatkov a provízií spadol až o 14,2 %. Podľa Slovenskej sporiteľne sú horšie výsledky aj dôsledkom pokračujúceho silného tlaku na marže novo poskytnutých, ako aj refinancovaných úverov.
 
OTP Banka Slovensko hlási v prvom kvartáli výrazný pokles zisku skoro o 100% na 23 tisíc eur. Dcéra maďarskej banky tvrdí, že je to preto, lebo jej klesali príjmy z úrokov a tiež zvýšila náklady na krytie úverových rizík o 44 %.

Neprehliadnite

Sberbank sa dostala zo straty

Sberbank Slovensko, ktorá už od začiatku augusta splynie s Prima bankou, dosiahla v prvom štvrťroku čistý zisk 124 tisíc eur. Proti minulému roku je to výrazne zlepšenie, keďže vtedy bola v 1. kvartále v strate 7 miliónov eur. Banka sa dostala do plusu najmä škrtaním prevádzkových nákladov.

vysledky bank 1-3/2017
Foto: Ivan Sedlák