Bitcoin a Ethereum lámu rekordy a na chuť kryptomenám prichádzajú nielen banky, ale aj americkí starostovia. Zaujímajú sa aj regulačné úrady

12.11.2021 (16:00)

Bitcoin a Ethereum lámu cenové rekordy. Pomáha im aj snaha investorov zabezpečovať sa proti rastúcej inflácii. Táto rely však priťahuje čoraz väčšiu pozornosť regulátorov a tak sa kryptomeny stávajú čoraz horúcejšou témou pre regulačné orgány. Trochu svetla do regulačnej „temnoty“ prináša administratíva amerického prezidenta Bidena (konkrétne pracovná skupina PWG), ktorá pred pár dňami zverejnila svoju správu. Obzvlášť sa v nej venuje stablecoinom, ktorých trhová kapitalizácia vzrástla medziročne približne 4,5-krát a dosahuje 134 miliárd dolárov.

Samotná správa bola pomerne pozitívna ohľadne úlohy, ktorú môžu stablecoiny v budúcnosti zohrávať v spoločnosti tým, že podporujú rýchlejšie, efektívnejšie a inkluzívnejšie platobné možnosti a tiež ich úlohy v decentralizovaných aplikáciách. Stablecoiny sú pre kryptotrh nevyhnutné, pretože slúžia ako ozubené kolesá v decentralizovaných aplikáciách a v celkovej likvidite trhu vďaka tomu, že najlikvidnejšie páry sú kótované práve v stablecoinoch

Správa však poukázala aj na riziká a odporúča, aby stablecoiny mohli vydávať len banky. To by zabezpečilo, že ich vydávanie bude aspoň čiastočne pod dohľadom, nakoľko sa na banky už vzťahujú tradičné regulačné mechanizmy. Táto požiadavka by tak vniesla do regulácie väčšiu jasnosť. Medzitým na rast kryptomien zareagovalo aj Rakúsko, ktoré zavádza od marca budúceho roka daň z príjmu z kryptomien vo výške 27,5%.

Kryptomenám priotm prichádzajú na chuť aj banky. Už počas minulého roka sme boli svedkami toho, ako niekoľko veľkých bánk, vrátane JPMorgan Chase, Goldman Sachs, BNY Mellon a Morgan Stanley, vstúpilo na kryptotrh s rôznymi ponukami súvisiacimi s kryptomenami. Minulý týždeň sa k vyššie uvedeným bankám pripojila najstaršia a najväčšia thajská banka podľa trhovej kapitalizácie Siam Commercial Bank, ktorá oznámila svoj zámer získať 51% podiel v kryptoburze Bitkub so sídlom v Thajsku. Akvizícia prichádza s cenovkou 17,85 miliardy THB, čo je približne 536,7 milióna dolárov. Bitkub je jednou z najväčších búrz v Thajsku a je to jedna z mála v krajine, ktorá funguje so súhlasom regulátora. Generálny riaditeľ banky Arthid Nanthawithaya uviedol, že akvizícia pomôže banke vstúpiť do „novej konkurenčnej arény, ktorá sa vyvinie veľmi rýchlo a to už v horizonte nasledujúcich troch až piatich rokov“. Akvizícia ešte podlieha schváleniu thajskej komisie pre cenné papiere, burzy a centrálnej banky. Najväčšia austrálska banka CommonWealth Bank of Australia minulý týždeň tiež oznámila svoj zámer umožniť klientom obchodovať s kryptomenami prostredníctvom svojej aplikácie. Je to prvá veľká banka v Austrálii, ktorá umožňuje klientom obchodovať s kryptomenami, medzi ktoré patria Bitcoiny, Ethereum a Litecoiny. Banka chce obchodovanie v širokom rozsahu spustiť pre klientov v priebehu roka 2022.

Fanúšikmi kryptomien sa stávajú aj niektorí starostovia USA, ktorí už verejne ohlásili, že budú dostávať svoj plat v Bitcoinoch, aby virtuálne propagovali svoje mestá ako zástancov kryptomien. Patrí k nim dlhoročný obhajca kryptomien, starosta Miami Francis Suarez, starostka Tampy na Floride Jane Castorová a tiež novozvolený starosta mesta New York Eric Adams, ktorý oznámil, že svoje prvé tri výplaty dostane v Bitcoinoch podľa hesla „NYC bude centrom kryptomien...“ Neskôr dodal, že aj školy by sa mali téme kryptomien venovať viac.

saxo_1
Zdroj: Saxo Group


saxo_2
Zdroj: Saxo Group

 
Zdroj: Saxo Bank , Foto: redakcia