Bývajte v novom, je to lacnejšie

17.04.2018 (10:30)

Slováci túžia po zmene a až polovica z nich tento rok plánuje kúpu nového alebo rekonštrukciu starého bývania. A čo vy?
Viac ako polovica našincov už zainvestovala do rekonštrukcie a modernizácie svojich domov a bytov. Dôvodom bola nielen túžba po zmene, ale hlavne snaha znížiť si náklady na bývanie. Niečo vyše štvrtiny Slovákov ešte stále býva v nehnuteľnosti v pôvodnom stave.

V domácnosti postavenej alebo rekonštruovanej pred viac ako 15 rokmi, ktorá je definovaná ako príbytok v pôvodnom stave, žije 28 % slovenských domácností. V tomto smere vedie Trenčiansky kraj, kde byt a dom v danej kondícií vlastní až 35 % opýtaných. Vyplýva to z prieskumu Poštovej banky, realizovanom agentúrou 2muse na vzorke 510 respondentov.

Najväčší podiel však u nás tvoria už zrekonštruované stavby. Najviac ich nájdeme v Prešovskom, Žilinskom, Banskobystrickom a Košickom kraji, kde je zároveň najmenší podiel ľudí žijúcich v novostavbách. V týchto častiach Slovenska sa viac investuje do zmodernizovania bytov a domov v pôvodnom stave. Novostavby sú preferované najmä na západe Slovenska, v menších obciach a mestách, kde v nich žije približne každý piaty Slovák. Rekonštruované nehnuteľnosti dominujú vo väčších mestách.

Neprehliadnite
 ►  Aký bude tento rok v našich domácnostiach?
 ►  Ako sa dá finančne pomôcť podnikateľom?

 ► Mladí majú málo úspor. Ak úver, tak dnes!
 ► Hypotéka od Poštovej banky

„Z prieskumu Poštovej banky ďalej vyplýva, že Slováci túžia po zmene a až polovica z nich tento rok plánuje kúpu nového alebo rekonštrukciu starého bývania. Prerábať sa bude najmä na západe, chystá sa na to viac ako pätina Bratislavčanov. Je to totiž jeden zo spôsobov ako sa dajú znížiť mesačné výdavky na energie,“ uvádza hovorkyňa Poštovej banky Lýdia Žáčková. V tomto smere má najväčší efekt zateplenie fasády domu a výmena okien. Na kvalite materiálov a odborníkov, ktorí vám poradia a príslušné práce dôsledne zrealizujú, sa však určite neoplatí šetriť. Ak sú tieto zmeny urobené profesionálne, náklady na rekonštrukciu sa vám vrátia veľmi rýchlo.

„Prerábku do 3 000 eur našinci realizujú prevažne z vlastných zdrojov. Prieskum však ukázal, že vo väčšine prípadov sa do tejto sumy nezmestia. Práve rekonštrukcia totiž zvykne odkryť nedostatky stavby, ktoré si vyžiadajú pár stovák navyše. Pri kalkulácií prerábky preto počítajte aj s minimálne 10-percentnou finančnou rezervou na neočakávané výdavky,“ radí L. Žáčková.

Na väčšiu či menšiu rekonštrukciu, ktorou si zrealizujete sny o bývaní bez akýchkoľvek ústupkov, si teraz môžete výhodne požičať v Poštovej banke. Dobrú pôžička s úrokom už od 5,5 % ročne získate rýchlo, jednoducho, a to so 100 % zľavou z poplatku za poskytnutie. Vybavíte ju na každej pobočke a na pošte.

Viac informácii o Dobrej pôžičke a výhodách, ktoré prináša nájdete www.postovabanka.sk.
Poštová banka pôsobí na slovenskom trhu už 25 rokov. S viac ako miliónom klientov patrí v oblasti retailu k najsilnejším bankám. Jej vlastnú sieť tvorí 50 pobočiek, 216 bankomatov a svoje služby poskytuje aj na viac ako 1 500 poštách po celom Slovensku. Jej klienti majú k dispozícii viac ako 7 000 miest na výber hotovosti. Štandardnú ponuku bankových produktov a služieb dopĺňajú poistné produkty, podielové fondy a dôchodkové sporenie v druhom pilieri.

PR Servis


 
Zdroj: Poštová banka, Foto: Sarah Pflug, Burst