Čaká nás v piatok trinásteho šťastie či smola?

12.05.2022 (14:30)

Tento rok sa s piatkom trinásteho stretneme len raz. Podľa štatistík Allianz piatok nie je škodovejší ako bežné piatky, všeobecne v piatok sa však stáva viac škôd ako v ostatné dni. V piatok zvýšte opatrnosť pri presúvaní sa vozidlom.

Stretnúť sa s piatkom trinásteho môžeme v každom roku maximálne 3-krát. Tento rok to bude len raz, tento mesiac - 13. mája. Je piatok trinásteho naozaj taký nešťastný, ako sa o ňom traduje? Stáva sa nám vtedy viac úrazov, nehôd a iných nešťastí? Na piatky trinásteho sme sa pozreli z pohľadu poistných udalostí a pravdou je, že počet poistných udalostí počas piatku trinásteho sa zakaždým mení.

Zo štatistík Allianz – Slovenskej poisťovne však vyplýva, že v piatok trinásteho sa nestáva viac škôd ako v iné piatky. Ak sa pozrieme na štruktúru škôd za toto obdobie, v piatok trinásteho evidovala Allianz mierny nárast škôd v životnom poistení, teda viac úrazov, chorôb či úmrtí. Naopak, v neživotnom poistení, kde patria dopravné nehody a škody na majetku, bolo za sledované obdobie poistných udalostí menej. Allianz evidovala za posledné tri roky v piatok trinásteho v priemere 649 poistných udalostí. V bežný piatok to bolo priemerne 687 škôd. Zaujímavejšie je však porovnanie piatkov s inými dňami v týždni. V piatok totiž klienti Allianz hlásia o takmer tretinu škôd viac ako je denný priemer. „V minulom roku nám klienti hlásili v priemere 518 poistných udalostí denne. Rok predtým to bolo 577 škôd denne. V piatky evidujeme priemerne 667 hlásení škôd. Škodovejší piatok je spojený najmä s hustejšou premávkou a väčším počtom dopravných nehôd, ktoré sa stávajú pri cestách na víkendy, či do svojich rodísk po pracovnom týždni,“ vysvetľuje hovorkyňa Allianz Lucia Strnad Muthová.

(Tlačová správa)
 
Zdroj: Allianz - SP, Foto: Avelino Calvar Martinez, Burst.shopify.com