Česko sprísni kapitálové požiadavky pre velké banky

21.10.2013 (11:22)

 
Česká republika sprísni kapitálové požiadavky pre štyri banky, ktoré sú systémovo dôležité pre bankový systém krajiny. Uviedol to viceguvernér českej centrálnej banky (ČNB) Vladimír Tomšík. Banky v ČR musia v súčasnosti držať kapitálové rezervy na úrovni 8 % rizikovo vážených aktív. V súlade s novým regulačným rámcom EÚ sa rezervy všetkých bánk v budúcom roku zvýšia o 2,5 %, uviedol Tomšík pre pondelňajšie vydanie denníka Hospodářske noviny (HN).

Štyri systémovo dôležité úverové ústavy budú musieť mať kapitálové rezervy o 1 až 3 % vyššie ako ostatné banky, dodal Tomšík. Mená systémovo dôležitých bánk neuviedol s tým, že budú známe po schválení príslušnej legislatívy. "Veľká väčšina" českých bánk, ktoré reprezentujú dominantnú časť bankového sektora, dokáže získať potrebný kapitál z vlastných zdrojov, uviedol ďalej viceguvernér.

Štyri najväčšie banky v Českej republike sú podľa agentúry Reuters Česká Spořitelna, ktorá patrí do rakúskej skupiny Erste Group, ČSOB, člen belgickej skupiny KBC, dcéra francúzskej Société Générale, Komerční banka, a talianska UniCredit.
Zdroj: SITA, Reuters, Foto: BANKY.sk