Do akých akcií investujú Slováci najradšej

06.02.2019 (11:00)

Spoločnosť Saxo Bank zverejnila najviac obchodované akcie medzi slovenskými investormi. Výraznú prevahu v prvej päťke mali technologické tituly. Na porovnanie, Česi dôverovali takmer výhradne domácim spoločnostiam.Slováci obchodujúci na platforme Saxo Bank vlani najviac verili Warrenovi Buffettovi. Jeho investičná spoločnosť Berkshire Hathaway pritiahla totiž najväčší záujem investorov. „Niet sa čo čudovať. W. Buffett s jeho Berkshire Hathaway preukázal, že je skúsený investor a aj napriek výraznej minuloročnej turbulencii si pripísal jednociferný zisk vo výške 2.7 percenta,“ komentuje analytik Saxo Bank, Tomáš Daňhel.

Okrem W. Buffetta sa slovenskí investori najviac zaujímali o americké technologické giganty. „Americké blue chips sú zvyčajne súčasťou dlhodobých portfólií investorov, avšak minulý rok sa vďaka zvýšenej volatilite tešili veľkej obľube aj medzi tradermi,“ vysvetľuje ich vysokú popularitu T. Daňhel.

„Investori, ktorí na začiatku minulého roka nakúpili Microsoft, Amazon zakončili rok 2018 aj napriek poklesu vo štvrtom kvartáli v solídnom zisku. Naopak na Apple a Facebooku zarobili len tí, ktorí verili v pokles týchto titulov a špekulovali na pokles ich cien,“ dodáva.

Najobľúbenejšie akciové tituly:

Slovensko
 1. Berkshire Hathaway Inc. B
 2. Amazon.com Inc
 3. Microsoft Corp.
 4. Apple. Inc.
 5. Facebook Inc.

Česká republika
 1. Erste Group Bank AG
 2. MONETA Money Bank AS
 3. CEZ A.S.
 4. Advanced Micro Devices Inc.
 5. Komercni Banka a.s.

Globálny prehľad
 1. Facebook Inc.
 2. Amazon.com Inc.
 3. Alibaba Group Holding Ltd.
 4. Tesla Inc.
 5. Apple Inc.

Päť najobchodovanejších titulov roka 2018

Pre investorov a traderov predstavoval uplynulý rok veľké výkyvy s novými maximami v prvej polovici roka, a nárastom volatility v druhej časti roka. Predstavovalo to príležitosti pre šikovných obchodníkov a zdôraznilo to význam správneho riadenia rizík a dobrej diverzifikácie portfólia.

"Americký akciový trh sa z prepadu v úvode roka zotavil s rekordnou rýchlosťou a dokázal zmazať cez polovicu utrpených strát. Potom však došlo k ďalšiemu predaju a trh sa opäť priblížil februárovým minimám. Vo vzduchu bolo cítiť paniku. Situácia sa však stabilizovala a americké akcie dokázali v septembri dokonca dosiahnuť nové historické maximum, a to aj napriek rastúcemu napätiu medzi Spojenými štátmi a Čínou," komentuje uplynulý rok na svetových akciových trhoch Peter Garnry, akciový stratég Saxo Bank.


Najobchodovanejšie akciové tituly

Akcie Facebooku vlani poklesli o 25,7 percenta. Spoločnosť totiž zažila príšerný rok plný škandálov. Investori sa stále viac obávajú nízkeho rastu budúcich ziskov. Dôvodom je to, že zakladateľ a generálny riaditeľ Facebooku, Mark Zuckerberg, naznačil, že ziskové marže sa zrejme ocitnú pod tlakom, pretože firma plánuje vyššie investície do zabezpečenia platforiem. Kapitálové výdavky iuž od roku 2015 vzrástli o takmer 400 percent, čo prekonalo nárast cash flow. Kvôli tomu pokleslo hodnotenie Facebooku na úroveň tesne okolo priemeru indexu S&P 500. Dalo by sa povedať, že Facebook ako technologická aj verejne obchodovaná spoločnosť konečne dozrel.

Internetový obchod Amazon má za sebou ďalší úspešný rok. V roku 2018 vzrástli jeho akcie o 28,4 percent a zisk aj výnosy rástli zdravým tempom. To sa však zmenilo v štvrtom štvrťroku, kedy akcie zažili najväčší prepad od roku 2016 a klesli o 26,2 percent. Investori totiž začali počítať s nižším rastom. Nová legislatíva a pozornosť upretá na obchodné postupy Amazonu boli v minulom roku neustálou témou, čo sa ani v tomto roku pravdepodobne nezmení. Investori sa navyše začínajú obávať o medzinárodný obchod Amazonu, ktorý nerastie tak rýchlo ako ten americký a vykazuje aj nižšie zisky. Amazon je známa značka uznávaná drobnými investormi, takže môžeme očakávať, že aj v roku 2019 bude predstavovať jednu z najobchodovanejších akcií.

Alibaba, najväčší čínsky podnik v oblasti e-commerce, zažil vlani 20,8 percentný prepad svojich akcií spôsobený pokračujúcim spomaľovaním čínskej ekonomiky. Za ním stálo množstvo faktorov vrátane ciel uvalených na vývoz do Spojených štátov. Rad investorov už dlho tieto akcie vníma ako možnosť, ako sa dostať do rastúceho spotrebného sektoru čínskej ekonomiky. Čínsky rast bude pokračovať, takže záujem o čínske akcie môžeme očakávať aj tento rok.

Akcie Tesly vzrástli o 6,9 percenta, ale môžeme povedať, že išlo o snáď najdramatickejšiu akciovú cestu. Cena akcií sa totiž pohybovala od 244,59 do 387,46 dolárov a investori sa neustále snažili pochopiť informácie o raste a finančnom zdraví firmy. Vďaka slávnemu zakladateľovi firmy, Elonovi Muskovi, ktorý neustále zaberá miesto na nových titulkách, môžeme predpokladať, že dobré i zlé správy o Tesle budú pokračovať. Plánuje sa totiž uvedenie Modelu 3 na európsky trh a koncom tohto roka plánuje firma Model 3 ponúknuť aj na čínskom trhu.

Apple poklesol o 6,8 percenta po správach, že nové iPhony nie sú tak dobré, ako sa čakalo. Všetko vyvrcholilo prekvapivým negatívnym znížením prognózy výnosov začiatkom minulého januára, keď generálny riaditeľ Applu, Tim Cook, priznal, že dopyt je nižší, než sa čakalo, a to najmä na čínskom trhu, ktorý je pre budúci rast firmy kľúčový. Vzhľadom na to, že Čína je pre investorov v roku 2019 zásadná, bude Apple so svojou prítomnosťou na čínskom trhu určite v stredobode záujmu.
 
Zdroj: Saxo Bank, Foto: Shopify Partners, Burst.shopify.com