ECB sprísňuje kontrolu veľkých bánk, zameriava sa na ich likviditu

30.03.2020 (16:00)

Podľa informácií denníka Handelsblatt Európsky úrad bankového dohľadu žiada od veľkých bánk v eurozóne na dennej báze informácie o ich likvidite,

Európsky úrad bankového dohľadu v čase pandémie koronavírusu sprísňuje kritéria pre likviditu bánk. Najväčšie banky, ktoré považuje Európska centrálna banka (ECB) za dôležité pre stabilitu finančného systému eurozóny, musia úradu denne podávať hlásenia o svojej hotovostnej situácii. Orgán dohľadu pôsobiaci popri ECB od nich zároveň vyžaduje interné plány spravovania hotovostných zdrojov. Menšie banky majú podklady odovzdávať jeden až dvakrát do týždňa. Informuje o tom v pondelok rakúska agentúra APA. Správu pôvodne priniesol nemecký denník Handelsblatt. Odvolával sa pritom na zdroje oboznámené s problematikou.

V porovnaní s finančnou krízou v roku 2008 ja kapitálová situácia bánk v eurozóne v súčasnosti oveľa lepšia. Problémy pri zvládaní bežných činností zatiaľ podľa denníka nehlási žiadna veľká európska banka. Neistota medzi všetkými zúčastnenými je však vysoká. „V čase, ako je tento, nemožno vylúčiť, že sa veľmi veľa zmení zo dňa na deň,“ uviedol pre denník Handelsblatt jeden z citovaných zdrojov.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia