Finančná nezávislosť generácie „millennials“ prichádza okolo dvadsiatky

20.09.2016 (09:00)

Dvadsiaty rok života je v prípade generácie „millennials“ zlomový – vtedy sa stáva väčšina z nich finančne nezávislá od rodičov. Bankový účet je pre nich čoraz väčšou samozrejmosťou a otvárajú si ho v priemere medzi 18. a 19. rokom.

Vyplýva to z údajov ČSOB a prieskumu agentúry TNS Slovakia medzi generáciou tzv. millennials vo veku 12-26 rokov.
 
Každý druhý vysokoškolák priznáva finančnú závislosť od rodičov
Najviac závislá od príjmu od rodičov je v súčasnosti samozrejme najmladšia skupina od 12 do 15 rokov. Rodičovská peňaženka je kľúčovým zdrojom príjmu pre osem z desiatich opýtaných (81%). Vekom miera tejto závislosti postupne klesá. Závislosť od rodičovského príjmu priznávajú dve tretiny stredoškolákov (66%) a každý druhý vysokoškolák (52 %). Nezanedbateľnú úlohu majú pre millennials aj peniaze od starých rodičov a finančné dary.
 
Účty si otvárajú najmä pre brigády
Vekom sa zvyšuje ochota mladých privyrobiť si počas brigády – s vidinou zárobku takto využíva svoj voľný čas tretina stredoškolákov (35%) a necelé dve tretiny vysokoškolákov (60%).
 
Práve brigáda je hlavným dôvodom, pre ktorý si študenti otvárajú vlastné účty. Zriaďujú si ho dokonca častejšie, ako tomu bolo ešte pred dvomi rokmi. Majú ho už v priemere dvaja z troch opýtaných vo veku 16-19 rokov (69%), pričom pre vysokoškolákov je už úplnou samozrejmosťou (95%). Spolu s účtom využívajú najčastejšie internetbanking a platobnú kartu.
 
„Nečum a makaj“
Nový komunikačný koncept ČSOB banky „Nečum a makaj“ má za cieľ motivovať mladých, aby sekli so sáčkovými polievkami a začali na sebe pracovať už počas školy, podporiť ich samostatnosť a motivovať ich, aby už teraz prebrali zodpovednosť sami za seba a svoju budúcnosť.
Zdroj: ČSOB, Foto: Ivan Sedlák