Hotovosťou? Kreditkou? Debetkou? Rady k platbám v zahraničí.

Autor: Redakcia Banky.sk
27.07.2017 (18:00)

Platobná karta je súčasťou nášho každodenného života už pomerne dlho. Okrem štandardných výberov hotovosti z bankomatu ju stále častejšie vyťahujeme v obchodoch pri pokladni, platíme ňou na internete - a dovolenku bez karty si asi vie predstaviť málokto z nás.


Kartou platíme stále viac aj v zahraničí

V roku 2015 podľa prieskumu portálu Banky.sk platilo primárne kartou na zahraničnej dovolenke 45% Slovákov. Oba spôsoby platby – kartu aj hotovosť – využívalo 17% z nás a zvyšných 38% platilo buď zásadne hotovosťou, alebo kartu pri sebe nosili iba ako poistku.
Výsledky tohtoročnej ankety naznačujú, že sme sa za dva roky s kartou skamarátili viac. Čo sa dá, zaplatí kartou 55% z nás a už len 28% využíva na platenie primárne hotovosť s tým, že kartu použijú iba v prípade nutnosti.
 
Podobný trend zaznamenala aj Slovenská sporiteľňa. Podľa jej prieskumu posun nastal aj vo využívaní karty – kým počet výberov z bankomatu klesol medziročne o 5%, počet platieb kartou vzrástol takmer o štvrtinu. „Je vidno, že ľudia postupne prichádzajú na to, že je výhodnejšie kartou platiť, než vyberať hotovosť. A keď už vybrať z bankomatu, tak radšej menej krát a vyššiu sumu, o čom svedčí nárast priemernej hodnoty výberu,“dodáva Milan Bednár, vedúci oddelenia denného bankovníctva v Slovenskej sporiteľni.
 Neprehliadnite

Hotovosť – Kreditka - Debetka

Nech už v zahraničí platíte akokoľvek, pár rád k dovolenkovým financiám vám ponúka VÚB.
 
Zámena hotovosti na Slovensku
  • Ak si chcete v banke peniaze zameniť či vybrať hotovosť v inej mene, VÚB odporúča - najmä pri menách ako je kuna či lev - vyššie sumy nahlásiť vopred. Môžete tak urobiť osobne na pobočke, telefonicky, e-mailom či cez internet banking. Ideálna lehota nahlásenia záujmu o vyššiu sumu cudzej meny je 2-5 dní.  
  • pri zámene hotovosti v banke na Slovensku pred cestou na dovolenku (meníme eurá na inú menu) si treba v kurzovom lístku všímať kolónku valuty/predaj (nie devízy)
Výber hotovosti z bankomatu v zahraničí
  • hotovostné výbery je vhodné realizovať debetnou  kartou
  • výber miestnej meny z bankomatu na území cudzieho štátu sa zúčtováva ako devízy (zvyčajne výhodnejší kurz)
Platba kartou v zahraničí
  • pri platení počas dovolenky v obchodoch, požičovniach a podobne odporúčame použiť kreditné karty
  • pri prepočte na eurá sa aj tieto platby zúčtovávajú ako devízy (výhodnejší kurz), keďže kolónka “devízy” je určená pre elektronické platby kartou alebo pri výberoch z bankomatu na území cudzieho štátu
  • debetné karty si v prípade potreby môžete dať dočasne zablokovať (deaktivovať), takže ak kartu neskôr nájdete v plážovej taške, môžete si ju znova odblokovať.
Pre kreditné karty táto možnosť neplatí – tie si môžete dať iba nenávratne zablokovať. „Vtedy môže klient požiadať aj o expresné vydanie novej karty. Toto trvá cca 5 dní a karta (Visa/MasterCard) môže byť doručená až do destinácie klienta,“ uvádza Alena Walterová, hovorkyňa VÚB.
Zdroj: VÚB, Slovenská sporiteľňa, Foto: redakcia