Hypotéky pod jedným percentom sú už minulosťou, táto anomália musela podľa analytika časom skončiť

19.07.2023 (14:30)

Do konca roka by priemerný úrok pri novej hypotéke mohol dosiahnuť úroveň približne 5 % a refinančné úvery približne 4 %.


V rozhovore pre SITA to uviedol finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Aj keby sa to mohlo niekomu podľa neho zdať veľa, v skutočnosti sú tieto sadzby oveľa bližšie reálnej dlhodobej cene peňazí ako jednopercentné úvery. „Na Slovensku v podstate nemáme najväčší problém s vysokými úrokmi hypoték, pozrime sa napríklad do Čiech, kde dosahujú šesť a viac percent, ale s príliš drahými nehnuteľnosťami,“ povedal Búlik.

V tomto roku väčšej časti ľudí končia 3-ročné fixácie a menšej časti 5-ročné fixácie hypoték. To podľa analytika znamená, že prechádzajú zo sadzby okolo 1 % na približne 3,5 % a viac. Mediánový, teda stredný, zostatok hypoték je aktuálne 45-tisíc eur. To znamená, že polovica hypoték ma nižší a polovica vyšší zostatok. Pri 45-tisícovom zostatku predstavuje zvýšenie úroku z 1 % na 3,5 % nárast splátky o 50 eur pri 20-ročnej splatnosti. „Aj pri 100-tisícovej hypotéke, ktorú spláca len malá časť slovenských domácností, narastie splátka o 120 eur. Nie je to málo, ale ide o sumy, ktoré sa dajú zvládnuť,“ myslí si analytik.

Kto potrebuje nové bývanie, nemá podľa neho na čo čakať. Do konca roka prídu podľa Búlika ešte dve zvyšovania sadzieb zo strany Európskej centrálnej banky, ktoré zvýšia úroky hypoték a tieto sa na vyššej úrovni udržia pravdepodobne celý budúci rok. Začiatok poklesu sa dá očakávať niekedy na prelome rokov 2024 a 2025. Podľa Búlika je veľmi málo pravdepodobné, že by sme sa v najbližšej dekáde opäť dostali na nízke úrokové sadzby. Hoci sme si zvykli na úroky pod úrovňou jedného percenta, v skutočnosti išlo o anomáliu, ktorá musela podľa analytika skôr či neskôr skončiť.

Aby sa mladí ľudia vedeli dostať k vlastnému bývaniu a nemuseli sa spoliehať na „mama hotel“, riešením podľa Búlika nie je dotovanie hypoték, po ktorom volajú niektorí politici. Každý zásah do trhu, ktorý plošne zvýhodňuje jednu skupinu ľudí pred druhou, je podľa neho nefér voči zvyšku spoločnosti, nehovoriac o ľuďoch, ktorí úver vôbec nemajú. „Jediným možným riešením je cielená sociálna politika a postupný nárast počtu nájomných bytov s čiastočne regulovaným nájomným, ktorý by mladým ľuďom pomohol reálne sa osamostatniť od rodičov bez toho, aby sa museli hneď na úvod pracovného života neúmerne zadlžovať,“ uviedol Búlik.


Zdroj: SITA, Foto: Patchanu Noree, burst.shopify.com