Je vhodné obdobie na hypotéku?

Autor: Karin Gronová
27.10.2016 (10:00)

Odpoveď nie je jednoznačná. Na jednej strane úrokové sadzby hypoték sú rekordne nízke. Dokonca pri porovnaní 5-ročnej fixácie úrokovej sadzby, dosiahli sme  najnižšiu priemernú úrokovú sadzbu spomedzi krajín eurozóny. Na Slovensku je to priemer 1,82%.Na druhej strane ceny nehnuteľností za posledný rok hlavne v Bratislave a okolí, ale aj v iných väčších mestách stúpli. V Bratislave si dovolím  tvrdiť, že vznikla „realitná bublina“, ceny niektorých bytov v hlavnom meste stúpli aj o 20%.

Pozrite si to na príklade

Cena bežného 3-izbového bytu v Bratislave bola pred rokom približne 110.000 eur, úrokové sadzby pri 5-ročnej fixácii boli bežne 2,3%. Potom hypotéka vyzerala nasledovne:
110.000 eur, úroková sadzba 2,3%, doba splácania 30 rokov, mesačná splátka 423,28 eur
Celkové preplatenie úveru 151.381 eur

Súčasnosť, cena rovnakého bytu sa momentálne pohybuje na úrovni 140.000 eur:
140.000 eur, úroková sadzba 1,7%, doba splácania 30 rokov, mesačná splátka 496,72 eur
Celkové preplatenie úveru 178.818 eur

Už len takýto malý príklad napovedá, že kúpu nehnuteľnosti v súčasnosti, je potrebné veľmi pozorne zvážiť. Úrokové sadzby sú síce viac ako priaznivé, ale celý zámer v konečnom dôsledku môže znamenať vážne následky. Keďže zostatok úveru po piatich rokoch riadneho splácania bude 121.327 eur, čo stále znamená, že zostatok úveru bude i po piatich rokoch stále nad úrovňou bežných niekoľkoročných cien nehnuteľností. Je fakt, že ceny nehnuteľností, hlavne v Bratislave, neustále rastú, ale keď spočítam, že mi zostane po piatich rokoch splácania úver vo výške viac ako 120-tisíc eur a banke som za tých päť rokov splácania zaplatila na úrokoch 11.130 eur, tak nemôžeme hovoriť o dobej kúpe.

16 10 Gepard Finance pasik

Je mi jasne, že treba niekde bývať a bohužiaľ veľa z nás musí riešiť kúpu nehnuteľnosti prostredníctvom úveru, keďže nemáme na výber. Ale je aj otázne, či je nevyhnutné riešiť bývanie v takomto čase.

Neprehliadnite Ceny nehnuteľností isto pôjdu postupne dole. Myslím, že aj realitný makléri by mi dali za pravdu, že už nie je také jednoduché hneď predať čokoľvek a za akúkoľvek cenu. Už aj klienti sú oveľa viac obozretní ako na začiatku roka a ceny nehnuteľností začínajú, našťastie, stagnovať, nezvyšujú sa.

Podľa môjho názoru z tejto situácie najviac ťažia developeri, ktorí sa sústreďujú na výstavbu rodinných domov v blízkosti veľkých miest. Keďže za cenu 140.000 sa už dá postaviť slušný dom, ktorý rozmerom a komfortom len ťažko porovnať s 3-izbovým bytom. I keď počiatočné nadšenie z dobrej investície sa môže stať nočnou, resp. rannou morou každodenného dochádzania do práce.
Ako hovorím každý deň svojim klientom, vôbec im nezávidím terajšiu situáciu v rozhodovaní sa, ako riešiť svoje bývanie. Na jednej strane úžasné hypotéky, ktoré sa už, podľa mňa, veľmi dlho neudržia a úrokové sadzby pôjdu postupne hore. Ale na druhej strane sú predražené ceny nehnuteľností, ktoré pôjdu len veľmi pozvoľna dole. Keďže si každý predávajúci bude ešte dlho pamätať, že sused predal byt za 140-tisíc.

Avšak čo nás isto neminie, a to budú nové pravidlá v poskytovaní hypoték, ktoré pripravuje Národná banka Slovenska. Je už viac ako jasne, že pôjde o výrazne obmedzenie hypotekárneho trhu, vzhľadnom na enormné zadlžovanie sa slovenských domácností. V tomto ukazovateli sme dosiahli nelichotivé prvé miesto v eurozóne. A preto reštriktívne opatrenia Národnej banky sú na mieste. I keď je mi jasné, že postihnú, hlavne na začiatku roka klientov, ktorí potrebujú aktuálne riešiť svoje bývanie a s najväčšou pravdepodobnosťou ich zaskočia nové pravidlá, ktoré NBS pripravuje od nového roka. Zamýšľané opatrenia sú citeľné v mojej každodennej práci už teraz. Zďaleka už nie je jednoduché získať ani 90%-tnú hypotéku, banky každým dňom zavádzajú nové „pritvrdzujúce“ opatrenia pri selekcii klientov, ktoré som vo svojej dlhoročnej praxi nikdy nezažila.
Zdroj: Gepard Finance, Foto: redakcia