Kedy najneskôr môžete zaplatiť daň za 2018?

Autor: redakcia
20.03.2019 (11:00)

Na podanie daňového priznania a zaplatenie dane v riadnom termíne zostáva ešte necelých desať pracovných dní. Veľa daňovníkov platí daň v posledný možný deň.Keďže tento rok vychádza posledný marcový deň na nedeľu, daňovníci majú na splnenie povinnosti jeden deň k dobru. Posledným dňom pre priznanie a zaplatenie daní v riadnom termíne je totiž pondelok, 1. apríl 2019. Pri platbe je pritom rozhodujúci termín, kedy peniaze z účtu daňovníka odídu. Preto by si všetci mali ustrážiť kľúčové termíny.

„Aby boli dane zaplatené včas, rozhoduje dátum, kedy sú peniaze z účtu daňovníka odpísané. Klienti ČSOB majú viacero možností, ako dane zaplatiť aj na poslednú chvíľu, teda 1. apríla. Viac času majú už spravidla tí, ktorí platia dane prostredníctvom kanálov elektronického bankovníctva,“ vysvetľuje hovorkyňa ČSOB Anna Jamborová.

Ako dane zaplatiť na poslednú chvíľu

Daňovníci môžu zadať platbu v prvý aprílový deň priamo v pobočke svojej banky. Vo väčšine bánk je však potrebné platby realizovať do určitej hodiny, aby boli prostriedky z účtu odpísané v ten istý deň a deň na to pripísané na účet Finančnej správy SR. Napríklad v pobočkách ČSOB banky je to do 15:00 h, v pobočkách Tatra banky do 14:00 h. Tento čas je v bankách rozličný, preto si ho radšej vopred overte.

Tí, ktorí využijú kanály elektronického bankovníctva (internetbanking, mobilbanking), majú v prvý aprílový deň vo väčšine bánk času trochu viac. V ČSOB aj v Tatra banke klientom stačí zadať prevod do 21:00 hodiny. Aj tu platí, čo banka to iný čas, preto si ho radšej overte vopred, prípadne si nenechávajte platenie daní na poslednú chvíľu.
 
Zdroj: ČSOB, Foto: Ivan Sedlák