Klienti PSS uzatvorili vlani viac zmlúv o stavebnom sporení

11.01.2018 (10:30)

Objem cieľových súm nových zmlúv sa zvýšil o 12 %.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) uzatvorila od začiatku januára do konca novembra 2017 celkovo 133 554 nových zmlúv o stavebnom sporení. V medziročnom porovnaní to podľa vyjadrení spoločnosti znamená nárast o takmer 3 %. Objem cieľových súm týchto nových zmlúv sa zvýšil o 12 % na 2,55 mld. eur. Objem vyplatených finančných prostriedkov sa však v jedenástich mesiacoch medziročne znížil o 17,9 % na 484,74 mil. eur.
 
Počet stavebných úverov a medziúverov sa znížil o necelých 10 % na 19 163. Ich objem poklesol o 18 % na 451,6 mil. eur. Pokles počtu úverov je podľa vyjadrení firmy spôsobený najmä historicky najnižšími úrokovými sadzbami hypotekárnych úverov. “Tým, že je stavebné sporenie uzatvorený systém a pracuje iba s prostriedkami, ktoré mu zveria sporitelia, je nastavovanie úrokových sadzieb úverov zo stavebného sporenia iné, ako pri iných typoch úverov na bývanie,” povedal hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Radovan Slobodník.

Bankový sektor je v súčasnosti podľa Slobodníka ovplyvnený viacerými právnymi normami. Ide najmä o zákon o úveroch na bývanie, zákon o spotrebiteľských úveroch či zákony, ktoré sa týkajú ochrany spotrebiteľa a ochrany osobných údajov. “Na banky sa kladie veľké množstvo nových požiadaviek, ktoré musia zavádzať do svojho technického prostredia. Stojí to nemalé finančné aj časové úsilie,“ poznamenal Slobodník.

Čo sa týka hospodárskeho výsledku, Prvá stavebná sporiteľňa od svojho vzniku každý rok dosahovala zisk. Ani v roku 2018 to podľa Slobodníka nebude inak. “Budeme sa snažiť udržať si doterajší trend a v rámci hospodárenia si zachovávať pozíciu dominantného lídra spomedzi stavebných sporiteľní. Preto očakávame dobrý hospodársky výsledok, zodpovedajúci výkonu stavebnej sporiteľne v predchádzajúcich rokoch po započítaní vplyvov odvodov,“ dodal Slobodník.

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda takmer 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.

 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák