Koľko v skutočnosti zaplatíte za dovolenku?

Autor: Jana Sedláková
12.06.2013 (12:50)

Náklady na cestovanie nezahŕňajú len zaplatenie zájazdu. S akými nevyhnutnými výdavkami musíte na dovolenke počítať? Môžete si vytipovanú destináciu vôbec dovoliť?

Aby ste si vybrali dovolenku, ktorá nezaťaží váš rodinný rozpočet viac ako si môžete dovoliť, treba si vopred spočítať všetky výdavky, ktoré vás na dovolenke budú čakať.

Stanovte si rozpočet, koľko ste ochotní na celý pobyt minúť.

1. Zistite si, čo všetko zahŕňa cena zájazdu - letenka, transfer do hotela, strava, služby delegáta, poistenie,...

Čo všetko musíte zaplatiť navyše:

2. Náklady spojené s cestou, ktoré nie sú zahrnuté v cene zájazdu. Napr. musíte sa sami dopraviť z domu na letisko - autobusový lístok, taxík, benzín, parkovanie na letisku počas dovolenky, letiskové poplatky. Rátajte aj z cestou späť. Ak na dovolenku cestujete autom, nezabudnite na diaľničné poplatky, poplatky za parkovanie, poplatok za kemp.

3. Náklady na stravu. Akú stravu máte zabezpečenú v cene zájazdu? Keď máte plnú penziu, neznamená to, že máte v cene olovrant, desiatu a nápoje počas celého dňa.

4. Ak nechcete preležať celú dovolenku na hotelovej pláži, rátajte s tým, že fakultatívne výlety sú pomerne drahé, zaplatíte za nich niekoľko desiatok až sto EUR.

5. Chcete si prenajať auto? Motorku? Lehátko a slnečník na pláži?

6. Rezerva na drobné výdavky a darčeky. Pohľadnice, zmrzlina, plážové hračky, vstupenky do múzeí a aquaparkov, kolotoč, káva,...- sú to drobné sumy, ktoré keď spočítate na konci, budete prekvapení ich celkovou výškou.

7. Poistenie. Podľa typu dovolenky si vyberte poistenie, aké je pre vás najvýhodnejšie. Neplaťte za niečo, čo nepotrebujete.


8. Poplatky za víza, prípadne očkovanie.

9. Ak nemáte poistenie, rátajte aj s rezervou, ktorú budete potrebovať v prípade, že ochoriete.

10. Bankové poplatky za výber z bankomatu, zmenárenské poplatky, roaming, dátový prenos.


11.Ak cestujete s domácim zvieratkom, čaká vás poplatok za očkovanie/ začipovanie. Ak sa rozhodnete nechať ho doma a nemá sa kto o ňho postarať, rátajte s výdavkami na zvierací hotel.

Pri rátaní výdavkov buďte realistickí. Nájdite si na webe orientačné ceny. Majte na pamäti, že životné náklady v dovolenkových destináciach sú vyššie ako u nás.

Ak vaše výdavky sú neporovnateľne vyššie ako suma, ktorú ste ochotní na dovolenku minúť, mali by ste zvážiť, čo ďalej. Môžete si vybrať kratší zájazd do tej istej krajiny, alebo vybrať lacnejšiu krajinu.

Šťastnú cestu!

Neprehliadnite:


Foto: redakcia BANKY.sk