Koľko zarobili banky v roku 2017?

Autor: Mário Skyba
15.05.2018 (12:30)

Bankám klesajú zisky najmä kvôli nízkym úrokom. Finančné domy nedokážu vykryť pokles úrokových príjmov ani vyššími príjmami z poplatkov či akívnejším požičiavaním.


Zisk bankového sektora ku koncu roka 2017 medziročne klesol o 17,5% na 612 miliónov eur. Banky síce opäť veľa požičiavali, keďže objem spotrebných úverov stúpol skoro o 10%, ale príjmy z úrokov im klesli o 3,8% najmä kvôli pretrvávajúcim nízkym sadzbám a konkurenčnému boju. Na druhej strane hypoték už banky rozdali menej, keďže ich objem klesol o viac ako 18%. To svedčí o konci éry refinancovania a preťahovania klientov z konkurencie.

Hlavným dôvodom poklesu zisku bánk je najmä to, že v predminulom roku 2016 finančné domy zarobili rekordne veľa. „V tom období výsledky bánk výrazne pozitívne ovplyvnil predaj akcií Visa Europe a príjem z dividend," vysvetľuje Slovenská banková asociácia (SBA). Aby zisky bánk nespadli ešte viac, tak finančné domy šetrili na prevádzkových nákladoch a tvorili menej rezerv a opravných položiek.

Prudký nárast

Napriek nepriaznivým úrokovým podmienkam sa niektorým bankám darilo. Prima banke sa podarilo v minulom roku zvýšiť čistý zisk o 43% na 14,9 miliónov eur. Tejto banke z portfólia finančnej skupiny Penta k rastu prispelo aj prevzatie Sberbank Slovensko. Objem úverov v tejto banke sa tak medziročne zvýšil o 68%, pričom objem hypoték vzrástol o 45%.

► Aj vy môžete zarobiť na investovaní
► Užitočné rady pre mladých investorov
► Investovať do nehnuteľností či akcií? Čo sa oplatí?

Výrazné prepady ziskov

Na trhu sa nedarilo najmä niektorým veľkým hráčom, ktorým sa výrazne prepadli zisky. Slovenskej sporiteľni sa prepadol čistý zisk skoro o štvrtinu na 163,9 miliónov eur. Najväčšiemu finančnému domu nepomohlo k lepšiemu zisku ani aktívnejšie požičiavanie, keďže napríklad úvery na bývanie vzrástli skoro o 14 percent.

ČSOB dosiahla ku koncu minulého roka čistý zisk 70 miliónov eur, čo je pokles až o 16%. Pod prepad sa podpísal najmä predvlaňajší jednorazový výnos z predaja akcií Visa. Tejto banke klesali naďalej čisté úrokové výnosy o 2,1 %. Naopak čisté výnosy z poplatkov a provízií jej vzrástli až o 12,5 %. Pod tento dvojciferný nárast sa podpísal najmä rastúci záujem klientov o investovanie do podielových fondov. Pri investovaní banky zarobia na poplatkoch.

► Prima banka vlani zvýšila svoj zisk takmer o polovicu
► Skupina ČSOB dosiahla vlani zisk 70 mil. eur
► Skupina VÚB dosiahla v minulom roku čistý zisk 175 mil. eur
► Skupina Slovenskej sporiteľne vlani so ziskom takmer 164 mil. eur

Zmiešaný úspech VÚB

Naopak ďalší veľký finančný dom VÚB banka mala úspešný rok 2017. Jej čistý zisk za celú skupinu narástol o 11,7% na 175 miliónov eur. Na druhej strane zisk len za banku klesol o skoro 40%. Banke vo vlastníctve talianskej skupiny Intesa Sanpaolo pomohlo zvýšiť zisk najmä aktívne požičiavanie, keďže objem úverov na bývanie stúpol o 20% a objem spotrebných pôžičiek o 5%.

Podobne sa darilo aj UniCredit Bank v Česku a Slovensku. Táto dcéra talianskej UniCredit vykázala ku koncu vlaňajška čistý zisk 284 miliónov eur (7,2 miliardy Kč), čo je medziročný nárast až o 27,3%. UniCredit Bank sa darilo v požičiavaní, keďže objem poskytnutých úverov jej stúpol o 5,9%. Na rozdiel od slovenských bánk jej rástli aj čisté úrokové výnosy o 13,5%. Za to môže najmä situácia na českom trhu, kde sa úroky na hypotékach už začali dvíhať v minulom roku.

Miernejšie poklesy

Tatra banka dosiahla v minulom roku čistý zisk 113,27 mil. eur pri medziročnom poklese o 10,5 %. Táto tretia najväčšia banka na Slovensku mala nižšie čisté výnosy z úrokov, ale na rozdiel od roku 2016 sa pokles spomalil, aj vďaka rýchlejšiemu rastu objemu úverov. Tatra banke sa darilo v poskytovaní hypoték aj firemných úverov. Aj preto jej čisté výnosy z poplatkov a provízií vzrástli o 4,8 %.

Poštovej banke klesol v roku 2017 zisk o skoro 3% na 47,9 miliónov eur. Banka, ktorá patrí finančnej skupine J&T, pokles vysvetľuje zvýšenými investíciami do modernizácie produktov, infraštruktúry, technológií, do rozširovania pobočkovej siete a rebrandingu súčasných predajných miest.

OTP Banka Slovensko sa v roku 2017 prepadla do straty skoro šesť miliónov eur. Aktivity tejto dcéry maďarskej banky boli zamerané na zvyšovanie kvality úverového portfólia cez predaje a odpisy zlyhaných úverov a tvorbu opravných položiek. Banka aj viac požičiavala, keďže napríklad objem hypoték narástol o 6%. Mierne jej klesali úrokové príjmy a stúpali príjmy z poplatkov.

Hospodárenie bánk za rok 2017

Banka Čistý zisk (mil.eur) Medziročný nárast/pokles (v %) Strata (mil.eur)
Slovenská sporiteľňa* 163,9 -23,6  
VÚB banka* 175,0 11,7  
Tatra banka 113,3 -10,5  
ČSOB* 70,0 - 16,0  
Poštová banka 47,9 -3,0  
Prima banka 14,9 43,0  
OTP banka       -5,93

* výsledky za celú bankovú skupinu

http://www.sbaonline.sk/sk/presscentrum/aktuality/hospodarenie-sektora-december-2017.htmlZdroj: SBA, Foto: redakcia