Koniec telenovely o brexite je stále v nedohľadne

Autor: Tomáš Daňhel, analytik Saxo Bank
29.01.2019 (15:50)

Dnes bude britský parlament diskutovať o pláne B premiérky Theresy Mayovej, ako aj niekoľkých ďalších návrhoch predložených poslancami. Zasadnutie prichádza po mohutnej porážke premiérky, keď jej kontroverznú dohodu o brexite zamietla väčšina poslancov.

Napriek tomu, že sa brexit bežne spomína ako jeden z populistických úspechov, medzi takými ako zvolenie amerického prezidenta Donalda Trumpa, či zostavenie talianskej koaličnej vlády Hnutia piatich hviezd a Ligy severu, odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie nemá v britskom parlamente dostatočnú podporu.

V konzervatívnej strane sa vytvorilo niekoľko táborov, ktoré proti sebe bojujú. Ide napríklad o zástancov nekompromisného odchodu z únie, tábor presadzujúci dohodu za každú cenu, zástancov vypísania druhého referenda a tzv. karieristov, ktorí chcú využiť chaos spôsobený brexitom na dosiahnutie vlastných ambícií voči oslabenej T. Mayovej.

V opozícii to tiež vrie. Vodca labouristickej strany Jeremy Corbyn sa usiluje udržať si svoju pozíciu voči poslancom, ktorí žiadajú zotrvanie Veľkej Británie v EÚ, ako aj voči voličom, ktorí spochybňujú jeho neochotu podporiť druhé referendum, rovnako ako aj voči menšinovému jadru podporovateľov obávajúcich sa odmietnutia výsledkov referenda z roku 2016.

Čo bude ďalej?

Pokiaľ ide o trhy, najnevhodnejším výsledkom rokovaní je brexit bez dohody. Preto dnešnými dvoma najdôležitejšími bodmi rokovaní sú pozmeňujúce návrhy labouristov Nicka Bolesa a Yvette Cooper, a ďalej Dominica Grieveho, člena konzervatívnej strany.

Prvý z nich umožní premiérke T. Mayovej rokovať s poslancami o návrhu dohody až do 26. februára. Ak sa do tohto termínu nedohodnú na finálnej dohode, parlament bude následne hlasovať o predĺžení článku 50.

Druhý návrh je podobný a navrhuje, aby poslanci dostali príležitosť vypracovať vlastné verzie brexitu. Hoci by tento návrh mohol opätovne otvoriť možnosti, ako druhé referendum či pridruženie v štýle Nórska, poslanci kritizujú chýbajúce záruky, tak ako bolo uvedené v prvom pozmeňujúcom návrhu, ako aj to, že má len obmedzený účinok.

Okrem týchto dvoch pozmeňujúcich návrhov sa bude parlament v dnešnej rozprave zaoberať aj ďalšími myšlienkami, ktoré majú menšiu podporu. Medzi ne patrí napríklad výzva liberálnych demokratov, aby vláda vylúčila odchod Spojeného kráľovstva bez dohody a pripravila sa na druhé hlasovanie, alebo návrh konzervatívcov, ktorý by jednoducho úplne vylúčil odchod Británie bez dohody. Na záver sa bude v rozprave hlasovať aj o sérii návrhov na odmietnutie tvrdej hranice medzi Írskom a Severným Írskom, aj keby nebola prijatá žiadna dohoda.

Najnovšie správy

Včera večer vydala T. Mayová svoj vlastný pozmeňujúci návrh, v ktorom vyzýva parlament, aby schválil dohodu o rozchode s úniou pod podmienkou, že návrh o tvrdej hranici medzi Írskom a Severným írskom bude nahradený iným zatiaľ nešpecifikovaným mechanizmom. Napriek tomu, že by to upokojilo miernejšiu frakciu Konzervatívnej strany, nesúhlasia s tým najhorlivejší konzervatívci presadzujúci brexit, rovnako ako EÚ, ktorá stále tvrdí, že odmietnutie tvrdej hranice medzi Írskom a Severným írskom za akýchkoľvek okolností, už nie je predmetom rokovaní, a to aj keby to bolo poslednou prekážkou uzavretia dohody pred vypršaním časového limitu.

Podľa EÚ sa britská premiérka chce zrieknuť niečoho, s čím už v minulosti súhlasila. Preto aj keby dnes získala podporu svojmu pozmeňujúcemu návrhu, stále sme ďaleko od konečného riešenia, resp. čím viac sa de facto blížime k pádu z útesu.

Situácia na trhoch

Britská libra a sentiment na tamojšom finančnom trhu sa pohybujú opačným smerom ako pravdepodobnosť tvrdého brexitu. Finančné aktíva na britskom trhu stúpajú, keď je šanca, že by sa brexit, či už s dohodou alebo bez, mohol odložiť. A naopak padajú, keď sa jeho kontúry stávajú viditeľnejšie.

Riziko pre investorov vo Veľkej Británii a britskú libru je však rovnaké, ako riziko, ktorému čelia všetci investori v neskorej fáze ekonomického cyklu. Brexit by sa mohol zvrtnúť a trvať dlhšie, ako solventnosť investorov.

Brexit je bezprecedentný projekt manažovaný ľuďmi, ktorých jediným cieľom, či už k nemu dôjde alebo nie, je udržať svoje vlastné pozície. Nič iné.

V týchto umelo stojacich vodách vyrástol brexit do zvláštnej a obávanej záležitosti. Bez ohľadu na to, či Británia z únie vystúpi, alebo sa brexit zrúti pod svojou vlastnou váhou, dôsledky zostávajú stále neznámou. Jedinou istotou teraz je, že britské aktíva sa brexitu veľmi boja.
 
Zdroj: Saxo Bank, Foto: Brodie Vissers, Burst.shopify.com