Koronavírus robí prievan aj na pracovnom trhu

25.03.2020 (14:25)

Dopady pandémie neobchádzajú ani pracovný trh. Analytici predpokladajú pokles zamestnanosti, personalisti už dnes evidujú zvýšený záujem uchádzačov o prácu, ale aj dopyt po pracovnej sile v niektorých odvetviach. Pracovné pohovory sa presúvajú do online prostredia. Z aktuálneho stavu však predsa len môžeme vyťažiť, ak využijeme stále dostupnejšie možnosti na rozvoj našich zručností.

Pandémia zatvorila väčšinu obchodov, zastavila výrobu vo viacerých podnikoch a zvýšila obavy ľudí o svoju budúcnosť. Vyhliadky analytikov nie sú pozitívne. „Vplyvom prepadu nášho HDP očakávame, že bude dochádzať aj k poklesu zamestnanosti, a to v priemysle, aj v sektore služieb. Sme malou, otvorenou a exportne orientovanou ekonomikou, ktorá počas súčasnej krízy silno pocíti prepad zahraničného dopytu, čo paralyzuje náš priemysel,“ uvádza analytička Poštovej banky Jana Glasová.

Aktuálne najzasiahnutejším je sektor služieb, a to v dôsledku zatvorených obchodov a prevádzok poskytujúcich obyvateľstvu služby rôzneho charakteru. Smerom nadol bude teda naše hospodárstvo ťahať nielen pokles zahraničného dopytu, ale aj silný prepad domácej spotreby. Znižovanie dopytu, produkcie, a v najhoršom scenári aj zatvorenie niektorých menších podnikov, bude počas tohto roka jednoznačne viesť aj k nárastu nezamestnanosti. Otázkou zostáva len to, aký hlboký ten nárast bude. A to bude závisieť od toho, kedy sa pandémiu podarí dostať pod kontrolu a podniky budú môcť opäť vyrábať a obchody otvárať svoje brány. Najohrozenejšie sú pracovné miesta v malých a stredných podnikoch poskytujúcich služby, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou budú musieť pristúpiť k rušeniu niektorých pracovných pozícií. „Podľa najnovšej prognózy NBS je u nás v dôsledku koronavírusu ohrozených 75 až 130 tisíc pracovných miest, v závislosti od toho, ako dlho budú opatrenia proti pandémii pretrvávať. Očakávame, že nárast nezamestnanosti sa bude sústreďovať predovšetkým do druhého kvartálu a v treťom kvartáli by sa mala situáciu začať upokojovať. Ak sa pandémiu podarí dostať pod kontrolu, tak v druhom polroku by sa naša ekonomika mohla opäť prehupnúť do zelených čísiel a aj situácia na trhu práce by sa mala začať zlepšovať a nezamestnanosť opäť klesať,“ upresňuje analytička Jana Glasová.

Našťastie, ani strach o prácu ľudí neparalyzoval. „Tým, že sú doma, majú viac času sledovať nové ponuky a sústrediť sa hľadanie práce. Aj my vidíme, že sa výrazne zvýšil záujem uchádzačov najmä o pozície v retaili,“ uvádza riaditeľka odboru ľudských zdrojov Andrea Hazuchová.

Zvýšený dopyt po pracovnej sile je momentálne najmä v potravinových obchodných reťazcoch, v zdravotníctve, či v doručovateľských službách. Naopak, kríza je zjavná v taxislužbách, v cestovnom ruchu, u ľudí, ktorí pracujú v zahraničí.
Hľadať vhodných adeptov na voľné pozície nie je problém ani v súčasnej situácii. Vďaka množstvu online nástrojov (Skype, Whatsapp, Viber, Messenger... ), ktoré umožňujú absolvovať pracovný pohovor aj bez nutnosti osobného kontaktu, sa život v oblasti ľudských zdrojov nezastavil ani kvôli koronavírusu a prijatým opatreniam. Aj Profesia zareagovala veľmi promptne a vyvinula nástroj na online pohovory, a ten svojim klientom, medzi ktorých patrí aj Poštová banka, poskytla zadarmo. Navyše, tento typ pohovorov sa u nás využíva už dlhodobo, najmä v spomínanej retailovej sieti. Pre kolegov, ktorí majú na starosti nábor nových zamestnancov to teda nepredstavuje žiadny problém. Práve naopak.

Online pohovory sú vítané aj preto, že majú viac výhod ako nevýhod:

+ Najväčšou výhodou v súčasnosti je najmä bezpečnosť a ochrana zdravia tak zamestnancov, ako aj uchádzačov o prácu, ktorá je u nás na prvom mieste.

+ Uchádzač sa na pracovný pohovor nemusí nikam premiestňovať, ušetrí tak čas aj peniaze spojené s presunom.

+ Pohovor robí z pohodlia domova, resp. na mieste, na ktorom sa cíti dobre, uvoľnene. Tak sa minimalizuje stres, ku ktorému zvykne prispievať aj cudzie prostredie firmy alebo personálnej agentúry.

+ Vďaka možnosti robiť pohovor z domu je jednoduchšie dohodnúť sa s uchádzačom na termíne.

- Nevýhodou môžu byť jedine technické problémy, ale Slovensko má dnes už veľmi dobré internetové pokrytie. S týmto hendikepom sa preto stretávame len ojedinele. Dnešné smartfóny sú zväčša vyhovujúce, takže technické podmienky sú jednoducho splniteľné pre väčšinu uchádzačov.

Online pohovor si oproti bežnému nevyžaduje špeciálnu prípravu. Dôležité je iba to, aby si obe strany našli vhodné a pokojné miesto s primeraným pozadím. V dostatočnom predstihu si treba vyskúšať funkčnosť kamery, mikrofónu a reproduktoru, aby sme sa vyhli riešeniu prípadných technických problémov počas pohovoru.

Všetko zlé je na niečo dobré...

A platí to aj v súčasnej situácii, v ktorej Slovensko postupne zisťuje, čo všetko sa dá vybaviť a vyriešiť online. Veľa externých školiteľov a konzultačných spoločností, zameriavajúcich sa na prezenčné vzdelávanie, sa ocitlo v náročnej situácii. Mnoho firiem však promptne zareagovalo a rozhodlo sa preniesť svoje know-how do online prostredia. Viaceré aj v rámci solidarity a pomoci v súčasnej situácii poskytuje konzultácie, vzdelávanie alebo aktivity aj zadarmo (hodiny jogy, kurzy maľovania, školenia Excelu...). Jednoducho, kto chce, ten nekonečný čas v izolácii dokáže využiť či už na posilnenie zdravia, rozvoj svojich zručností a znalostí.

Čo sme vyskúšali a odporúčame?

  • LinkedIn má celú platformu Learning, kde nájdete kurzy „šité na mieru“ podľa vášho profilu a záujmov.
  • IT Academy na svojom Youtube kanáli ponúka vyše 70 kurzov, aj základné IT školenia, zadarmo.
  • Existuje platforma Udemy s množstvom online školení za pár eur.
  • Taktiež v rámci interných projektov riešia mnohí zamestnávatelia vzdelávanie, ktoré je možné využiť práve v tejto dobe. Napríklad súčasťou našej Internej univerzity je tiež niekoľko online kurzov zameraných na soft skills.

(Tlačová správa)
 
Zdroj: Poštová banka, Foto: Poštová banka