Na čo je možné využiť spotrebný úver? Aké možnosti prináša tento produkt?

14.09.2018 (09:30)

Hovorí sa, že nikto nie je taký bohatý, aby si nepotreboval požičať peniaze. Niekto ich investuje do zariadenia obývačky, ďalší si kúpi nové auto, iní zase vycestujú do zahraničia.



Medzi najčastejšie formy pôžičky patrí spotrebný úver. Aké možnosti vám tento produkt prináša a je medzi ním a pôžičkou rozdiel?

obrazok 1 

Rozdiel medzi pôžičkou a spotrebným úverom

Slovník finančných pojmov dá niekedy poriadne zabrať. Pýtate sa, ako sa líši spotrebný úver a pôžička? V zásade nijako, obe slová označujú úverové produkty, ktoré vám môže poskytnúť vaša banka, prípadne nebanková spoločnosť. Tieto peniaze sú určené pre osobné potreby – či už ide o kúpu auta, alebo nový sporák do kuchyne. Vo väčšine prípadov však banky nezaujíma, na čo tieto prostriedky použijete: vaše investície nemusíte nijako dokladovať, ako pri účelovom úvere.

obrazok 2

Podľa čoho vybrať

Na trhu nájdete obrovské množstvo rôznych spotrebných úverov – pre študentov, dôchodcov, živnostníkov, na bývanie, na materskej. Prakticky každá banka ponúka typ pôžičky, ktorý vašim potrebám vyhovuje najviac. Zásadné však je, aby ste si požičali peňazí toľko, koľko potrebujete – výrazne si tak uľahčíte splácanie. Ak si beriete spotrebný úver na novú práčku, v banke by ste už mali vedieť, ktorý model si chcete kúpiť, koľko stojí a toľko si požičať. V prípade, že sa rozhodujete, ktorý produkt je pre vás najvýhodnejší, pomôcť vám môže aj kalkulačka spotrebného úveru. Pri výbere sa zamerajte nielen na výšku úrokov, ale aj na ročnú percentuálnu mieru nákladov (RPMN).

obrazok 3

Spotrebný úver vybavíte aj online

Veľkou výhodou je, že dnes spotrebný úver vybavíte z pohodlia domova, ale aj nepohodlia cesty vlakom. Stačí mať prístup k internetu. Ak ste klientom banky, je možné, že už máte predschválený úver, o ktorý stačí požiadať. Po jeho schválení, môžete mať peniaze na účte ešte v ten deň. V súčasnosti sú často využívané aj poistenia k spotrebným úverom – banka za poisteného uhradí splátky v prípade invalidity, práceneschopnosti, smrti či straty zamestnania. A nezabúdajte, ak vám po čase príde váš úver nevýhodný, vždy ho môžete refinancovať.

obrazok 4

PR servis
 
Zdroj: ČSOB, Foto: ČSOB