Najdôležitejšie udalosti finančných trhov za mesiac január

Autor: Stanislav Pánis, Patrik Hudec
06.02.2019 (15:30)

Americké akcie majú za sebou najlepší január od roku 1987 vďaka holubičiemu slovníku Fedu a solídnej kvartálnej firemnej výsledkovej sezóne spolu s očakávaním zakopania sekery obchodnej vojny Čínou a Spojenými štátmi. Obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky sa dostali na vedľajšiu koľaj.
  • Očakávanie pozastavenia zvyšovania sadzieb Fedom posunulo americkú výnosovú krivku nadol a spolu s ním aj kurz dolára napriek ochote podstupovať riziko. Klesali tiež európske výnosy pre pokračovanie zverejňovania slabých makrodát z regiónu. To značne limitovalo zisk eura. Výrazne sa posilnila britská libra, keďže ostatný politický vývoj v Spojenom kráľovstve zvýšil šance na to, že k brexitu nepríde alebo nastane jeho miernejšia verzia.
  • Ropa kopírovala vývoj na akciových trhoch, plusom pre ňu bolo zníženie ťažby zo strany OPEC+ a americké sankcie voči Venezuele.
  • Zlato ako bezpečný prístav rástlo na deväťmesačné maximá nad 1 300 dolárov, kam ho dotlačil pokles americkej výnosovej krivky, slabší dolár, obavy zo slabého ekonomického rastu, ako aj viaceré geopolitické riziká od brexitu až po rýchle zadlžovanie Spojených štátov.

Akciové trhy

Svetové akciové trhy majú za sebou najlepší štart do roka za ostatné minimálne štvrťstoročie, pričom Wall Street rástla v januári najviac za ostatných 32 rokov, keď index S&P 500 rástol o takmer osem percent. Nákupná energia bola čerpaná z viacerých zdrojov.

Prvým bol fakt, že decembrové panické výpredaje boli prestrelené, a aj keď svetová ekonomika spomaľuje tempo rastu, určite nehrozí kríza, čo trhy koncom roka započítavali. Druhým bol holubičí slovník Fedu prostredníctvom svojho šéfa Jeromeho Powella zdôraznený zverejnením decembrovej zápisnice a napokon januárovým zasadnutím, kde bola z vyhlásenia odstránená báza smerom k ďalšiemu zvyšovaniu sadzieb pri naznačení opatrnosti ohľadne zvyšovania sadzieb a flexibility politiky redukcie bilancie.

Tretím bol silný začiatok podnikovej výsledkovej sezóny za štvrtý kvartál 2018 najmä v Spojených štátoch. Štvrtým prevaha pozitívnych signálov o ochote Washingtonu a Pekingu dohodnúť sa na urovnaní obchodných sporov. Piatym bolo spustenie viacerých stimulov Čínou s cieľom stabilizovať spomaľujúcu sa ekonomiku. Nervozita zo spomaľovania globálnej ekonomiky síce úplne nezmizla, dostala sa však na vedľajšiu koľaj.

Dlhopisové trhy

Napriek konštruktívnej nálade na finančných trhoch sa výnosové krivky neposúvali nahor, ale opačným smerom. Stálo za tým pokračovanie prílevu slabých makrodát z globálnej a najmä európskej ekonomiky, ktoré signalizujú stratu jej rastového momenta v kombinácii s holubičou rétorikou Fedu a s jeho pripravenosťou spomaliť či zastaviť redukciu svojej bilancie.

Navyše ECB na svojom zasadnutí prehodnotila riziká ekonomického vývoja a zmenila ich z vybalansovaných na zvyšujúce sa. Ochota podstupovať riziko sa však preliala do rastu cien podnikových dlhopisov pri skomprimovaní rizikových prirážok vrátane tých na rýchlo sa rozvíjajúcich trhoch.

Komoditné trhy

Zlato sa v priebehu januára posunulo na deväťmesačné maximá vyššie nad 1 300 dolárov, keď ho podporovalo oslabenie dolára pri poklese americkej výnosovej krivky pre holubičí slovník Fedu. Navyše žltý kov podporoval aj ďalší prítok slabých makrodát zo svetovej a najmä z európskej ekonomiky či rôzne geopolitické riziká na čele s brexitom alebo s politickou krízou v Spojených štátoch vrátane rýchleho zadlžovania federálnej vlády.

Ropa WTI rástla o takmer 19 percent na 54 dolárov a Brent o 15 percent na 62 dolárov, keď kopírovala smerovanie akciových trhov. Navyše plusom pre ňu bola redukcia ťažby zo strany OPEC a s ním spolupracujúcich krajín na čele s Ruskom, zavedenie amerických sankcií voči venezuelskej štátnej firme PDVSA, očakávaný pokles kapitálových výdavkov amerických energetických firiem, ako aj predpoklady, že dopyt po čiernom zlate tento rok výrazne neklesne napriek spomaleniu globálnej ekonomiky.

Devízové trhy

Dolár len mierne zoslabol voči košu hlavných svetovým mien po sérii holubičích výstupov centrálnych bankárov Fedu a po zverejnení vyhlásenia z januárového zasadnutia centrálnej banky, ktorá ďalej nečaká zvyšovania sadzieb a bude trpezlivá ohľadne ďalších krokov menovej politiky v závislosti od ekonomického vývoja a od vývoja finančných podmienok.

Navyše je pripravená aj modifikovať proces redukcie svojej bilancie. Väčšiemu oslabeniu dolára bránilo pokračovanie zverejňovania dát, ktoré hovoria, že regióny mimo USA spomaľujú dynamiku ekonomického rastu viac, ako sa očakávalo, kým samotná americká ekonomika je pomerne robustná. Napriek chaosu na britskej politickej scéne a zamietnutiu brexitovej dohody miestnym parlamentom britská libra zosilnela a voči euru sa spevnila o tri percentá. Očakáva sa totiž, že rastú šance na trhovo priateľský odchod Londýna z Únie, ktorý by mohol zostať súčasťou spoločného trhu, respektíve že k brexitu vôbec nepríde, keďže možnosťou je vypísanie druhého referenda o ňom.

V úplnom závere januára britská libra korigovala zisk, keďže schválený vládny plán B postupu brexitu nič nerieši a sotva možno očakávať, že Brusel bude ochotný otvoriť brexitovú dohodu, ako požaduje britský parlament. Prudký odraz cien ropy podporil komoditné meny ako ruský rubeľ, kanadský dolár a nórska koruna.

Prehľad výkonnosti hlavných tried aktív za január

2

Zdroj: J&T BANKA, Foto: J&T BANKA