Najdôležitejšie udalosti finančných trhov za mesiac október

Autor: Stanislav Pánis analytik, Patrik Hudec analytik
12.11.2019 (11:35)

Americké akciové trhy v októbri prepisovali historické maximá, pričom najväčší zisk zaznamenali emerging trhy v reakcii na výrazný pokrok v obchodných rokovaniach medzi Spojenými štátmi a Čínou v kombinácii s poklesom pravdepodobnosti tvrdého brexitu k nule.
 
  • Pokles nervozity okolo obchodnej vojny a prvé signály zastavenia zhoršovania globálnej ekonomickej aktivity sa odzrkadlili vo vyšších výnosoch bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov a v poklese rizikových prirážok tých podnikových.

  • Zníženie averzie k riziku a pokles pravdepodobnosti príchodu recesie do americkej ekonomiky sa pretavil do stagnácie ceny zlata, ktorému bránil v poklese len slabší dolár.

  • Ropa väčšina mesiaca rástla, keď takisto benefitovala zo správ o skorom podpise „fázy jedna“ obchodnej dohody medzi Washingtonom a Pekingom a s tým súvisiacimi zlepšujúcimi sa perspektívami globálnej ekonomiky pri špekuláciách o možnom ďalšom znížení ťažby zo strany OPEC+. To však stačilo len na vymazanie strát z úvodu mesiaca.

  • Dolár výrazne zoslabol voči košu hlavných svetových mien, keď dopyt po ňom znižovala zmena skeptických očakávaní okolo možnosti uzavretia čínsko-americkej obchodnej dohody. Pokles šancí na tvrdý brexit napriek turbulenciám na britskej politickej scéne a odloženiu samotného vystúpenia Spojeného kráľovstva o ďalšie tri mesiace spôsobil posilnenie libry voči doláru o vyše päť percent.

Akciové trhy

Na akciové trhy duli v októbri priaznivé vetry, ktoré ich tlačili nahor v prípade amerických na nové rekordné úrovne a európske na štvorročné maximá na krok od tých historických, pričom najviac sa darilo emerging trhom. Stál za tým výrazný pokrok v obchodných rokovaniach medzi Washingtonom a Pekingom, kde by „fáza jedna“ dohody mohla byť podpísaná už do konca roka a mala by obsahovať postupné odstraňovanie niektorých vzájomných dovozných ciel.

Okrem toho výrazne sa zredukovala šanca na tvrdý brexit napriek pokračovaniu turbulencií na britskej politickej scéne, ktoré vyústili do predčasných decembrových volieb a do následného odkladu odchodu krajiny z EÚ do konca januára budúceho roka, keď miestny parlament nedokázal dosiahnuť harmonogram schvaľovania vykonávacieho zákona k brexitovej dohode. Základom však je, že nová „rozvodová dohoda“ bez tzv. írskej poistky medzi Bruselom a Londýnom existuje

K tomu treba pripočítať skutočnosť, že Fed otočil kormidlo a od leta už trikrát po 25 bázických bodov znížil úrokové sadzby. Americká centrálna banka zároveň zakročila proti stresu na peňažnom trhu oznámením expanzie svojej súvahy v mesačnom objeme 60 miliárd dolárov. Rovnako aj ECB reštartovala kvantitatívne uvoľňovanie s mesačnými nákupmi 20 miliárd eur, s otvoreným koncom, kým nebude dosiahnutý dvojpercentný inflačný cieľ. A navyše podniková výsledková sezóna v Spojených štátov za tretí kvartál je solídna, keďže prekonáva konsenzus a firemný sektor sa vyhýba výraznej ziskovej recesii.

Dlhopisové trhy

Zmena skeptických očakávaní okolo možnosti uzavretia čínsko-americkej obchodnej dohody a tvrdého brexitu na viac trhovo priateľské riešenia sa odzrkadlila v októbri vo vyšších výnosoch bezpečne vnímaných štátnych dlhopisov rádovo o 20 bázických bodov a v poklese rizikových prirážok tých podnikových na rozvinutých aj rozvíjajúcich sa trhoch takisto o zhruba 20 bodov.

V svetovej ekonomike pritom možno badať aj prvé signály zastavenia zhoršovania globálnej ekonomickej aktivity a dokonca aj prvé, no krehké a nepresvedčivé výhonky jej odrazu. Až keď budú presvedčivejšie a naznačia, že výrobný sektor prestane byť v kontrakcii, výnosy na dlhopisových trhoch by sa mohli posunúť ešte vyššie, a to napriek tomu, že hlavné svetové centrálne banky pristúpili k uvoľňovaniu menovej politiky, ktoré má dokonca väčší rozsah ako počas čínskej krízy v rokoch 2015 – 2016 či dlhovej krízy medzi rokmi 2010 až 2012.

Komoditné trhy

Všeobecné zníženie averzie k riziku pre už zmienený pokles nervozity z obchodnej vojny, pokles šancí na tvrdý brexit a pokles pravdepodobnosti príchodu recesie do americkej ekonomiky sa pretavili do stagnácie ceny zlata, ktorému bránil v stratách len slabší dolár. Žltý kov sa tak celý mesiac konsolidoval okolo 1500-dolárovej hranice.

Ropa v úvode októbra najskôr strácala, keď na ňu dopadali obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky, špeciálne slabosť výrobného sektora, najmä v Číne, ako aj vysoký stav jej zásob vo svete nad úrovňou dlhodobých priemerov spolu s rýchlou obnovou dronovými útokmi zasiahnutej saudskoarabskej ropnej infraštruktúry. Následne sa však odrazila z úrovne okolo 52 dolárov v prípade WTI a 55 dolárov v prípade Brentu až k nad 55-dolárovú métu u WTI a 60-dolárovú pri Brente, keď takisto benefitovala zo správ o skorom podpise „fázy jedna“ obchodnej dohody medzi Washingtonom a Pekingom a s tým súvisiacimi zlepšujúcimi sa perspektívami globálnej ekonomiky pri špekuláciách o možnom ďalšom znížení ťažby zo strany OPEC+.

Devízové trhy

Dolár v priebehu celého októbra systematicky slabol voči košu hlavných svetových mien, keď klesli geopolitické riziká na čele s obchodnou vojnou a s brexitom. Práve pokles pravdepodobnosti tvrdého brexitu pre vyrokovanie novej „rozvodovej“ zmluvy medzi Londýnom a Bruselom, hoci ju britský parlament nedokázal schváliť, čo vyústilo do decembrových predčasných volieb, sa odzrkadlil do posilnenia britskej libry o vyše päť percent voči doláru k úrovni 130 dolárových centov.

Polovičný zisk voči americkej mene si vybojovalo aj euro, posunúc sa až nad hladinu 111,5 dolárového centa, keď takisto ťažilo z rastu šancí na „gdžentlmenský“ rozchod so Spojeným kráľovstvom, hoci predstihové makrodáta stále naznačovali vädnutie ekonomického rastu menovej únie. Zvýšená ochota podstupovať riziko znamenala, že slabli aj švajčiarsky frank a japonský jen, a, naopak, rástli meny rýchlo sa rozvíjajúcich trhov vrátane českej koruny, maďarského forintu či poľského zlotého.

Prehľad výkonnosti hlavných tried aktív za október

Untitled-1
 
Zdroj: J&T Banka, Foto: J&T Banka