Nie všetci stavební sporitelia sa dostali k plnej prémii

18.06.2015 (12:30)

Na získanie maximálnej prémie je totiž potrebné každý rok nasporiť čoraz viac prostriedkov.

Hoci je možné na stavebnom sporení získať ročnú štátnu prémiu 66,39 eura, nie všetci sporitelia sa vlani k jej maximálnej výške dostali. V Prvej stavebnej sporiteľni ju získala ani nie polovica klientov, vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni získalo plnú štátnu prémiu takmer 58 % sporiteľov a v ČSOB stavebnej sporiteľni ich bolo 65 %. Na získanie maximálnej prémie je totiž potrebné každý rok nasporiť čoraz viac prostriedkov.

TV TIPSPORT - ŠPORTOVÉ PRENOSY NAŽIVO A ZADARMO


Za rok 2014 eviduje Prvá stavebná sporiteľňa viac ako 544 tis. zmlúv s pripísanou štátnou prémiou pri medziročnom poklese o 7 %. Maximálnu štátnu prémiu pripísali na takmer 263 tis. zmlúv, čo z celkového počtu predstavuje 48,3-percentný podiel. V roku 2013 Prvá stavebná sporiteľňa maximálnu prémiu pripísala na 60,1 % prémiovo zvýhodnených zmlúv. Za uplynulý rok predstavuje čiastka pripísaných štátnych prémií na účty sporiteľov v Prvej stavebnej sporiteľne celkovo 30,3 mil. eur.

V minulom roku získalo plnú štátnu prémiu 65 % sporiteľov ČSOB stavebnej sporiteľne. V medziročnom porovnaní je to podľa vyjadrení hovorkyne ČSOB Zuzany Eliášovej približne na rovnakej úrovni. Výrazný rozdiel ČSOB nezaznamenala. "Stavebné sporenie je atraktívnym zhodnotením úspor. Je to vďaka zaujímavej úrokovej sadzbe ale aj štátnej prémií," skonštatovala Eliášová. Vo Wüstenrot stavebnej sporiteľni získalo za vlaňajšok plnú štátnu prémiu 57,94 % sporiteľov.

Maximálna výška štátnej prémie pri stavebnom sporení ostala aj v roku 2015 zachovaná na úrovni 66,39 eura. Avšak na jej získanie je potrebné nasporiť vyšší ročný vklad, a to 1 207,09 eura. V roku 2014 to bolo 781,06 eura. Súčasný výpočet percenta štátnej prémie považuje Wüstenrot stavebná sporiteľňa za objektívny, i keď pre rok 2015 to znamená vyšší ročný vklad pre získanie plnej štátnej prémie. Optimálny ročný vklad však nie je pre klienta povinný, ide o sumu, do výšky ktorej budú jeho vklady maximálne zhodnotené. Ak klient počas roka nasporí menej, než je optimálny ročný vklad, získa alikvotnú časť štátnej prémie.

Kým v minulosti výšku štátnej prémie upravoval každoročne zákon o štátnom rozpočte, od januára 2005 sa počíta už podľa vzorca, ktorý zohľadňuje predovšetkým výšku úrokových sadzieb štátnych dlhopisov. Ešte pred niekoľkými rokmi sa zákon o stavebnom sporení neustále menil, menila sa aj výška štátnej prémie. Podľa stavebných sporiteľní tieto zmeny klientov zneisťovali. Pôvodná výška štátnej prémie 199,2 eura bola zachovaná do roku 2000, odvtedy sa každým rokom znižovala a menil sa aj vymeriavací základ. Aktuálna výška štátnej prémie 66,39 eura je platná od roku 2006.

Zdroj: SITA, Foto: Archív redakcie