Počet osobných bankrotov na Slovensku stále rastie

07.10.2019 (18:27)

Od začiatku januára do konca septembra tohto roka bolo na Slovensku vyhlásených 12 665 osobných bankrotov.

"Môžeme predpokladať, že už v októbri počet osobných bankrotov vyhlásených od januára 2019 bude vyšší, než za celý minulý rok, v ktorom bolo vyhlásených 13 848 osobných bankrotov," uviedla hlavná analytička spoločnosti CRIF - Slovak Credit Bureau Jana Marková. Ako pre agentúru SITA povedala analytička Poštovej banky Jana Glasová, v nadchádzajúcich mesiacoch, resp. v budúcom roku sa môže počet osobných bankrotov ešte zvýšiť, a to pre zhoršovanie ekonomického vývoja.

Slovenská ekonomika totiž podľa Glasovej už v druhom kvartáli tohto roka šliapla na brzdu a dosiahla medziročný rast len o 2 %. "Predpokladáme, že takéto pomalšie tempá rastu bude naše hospodárstvo dosahovať aj v ďalších kvartáloch, čo súvisí hlavne so spomaľovaním globálnej ekonomiky a krajín našich obchodných partnerov," uviedla Glasová. Najväčšími externými rizikami sú podľa nej hlavne brexit a obchodná vojna medzi Washingtonom, Pekingom a Bruselom.

V treťom štvrťroku bolo na Slovensku vyhlásených 4 782 bankrotov. V medziročnom porovnaní je to nárast o 22,6 %. V samotnom septembri 2019 bolo na Slovensku vyhlásených 1 554 osobných bankrotov pri medziročnom náraste o 22,2 %. Od roku 2006, keď začal platiť inštitút osobného bankrotu, zbankrotovalo do konca septembra už 34 670 dlžníkov.

Súčasné znenie zákona o osobnom bankrote umožňuje, že bankrotujú aj ľudia, ktorí sa chcú jednoduchou formou zbaviť svojich dlhov. Čísla zo štatistík teda zahŕňajú aj časť podvodníkov, ktorých nikto nepreveruje, či ich situácia si naozaj vyžaduje osobný bankrot, alebo ide o špekuláciu.

Časť ľudí využíva slabé miesta v zákone,  zámerne sa nadmerne zadlžujea a následne využije osobný bankrot po ktorom začína život bez dlhov.

Dôvodom osobného bankrotu je podľa Glasovej hlavne vysoké zadlženie, kedy človek nesprávne odhadol svoje možnosti splácania alebo si v časoch prosperity nabral na „svoje plecia“ príliš veľa pôžičiek. Ďalším dôvodom je, že dlžník nemá žiadne úspory, ktoré by mohol použiť na splácanie dlhov v prípade výpadku alebo poklesu svojho príjmu. A v neposlednom rade môže človeka do bankrotu dostať aj výpadok príjmu spôsobený napríklad dlhodobejšou nezamestnanosťou alebo zdravotnými problémami.


Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák