Poklesy sú prirodzenou súčasťou finančných trhov, nie je to dôvod na paniku

23.02.2024 (18:25)

Akciové indexy len teraz dosiahli svoj historický vrchol a už sa u investorov objavujú obavy z možných poklesov. „Poklesy určite prídu. A určite to nie je dôvod na paniku či na to, aby ste zanevreli na investovanie.

Práve naopak,“ hovorí finančný analytik Swiss Life Select Pavel Škriniar.

Pravidelné investovanie je podľa neho jedinečný nástroj na pohodlné prekonanie poklesov na trhoch. Pokles na začiatku sporiacej schémy je dôvodom neskorších ziskov, kým začiatok spojený s rastom trhov sa určite pretaví do dočasných strát. „Pravidelné investovanie nemá trvať iba pár rokov, ale ideálne aspoň dekádu. Pri dlhodobých horizontoch sa na prípadne poklesy zo začiatku sporenia bude spomínať s úsmevom,“ dodáva Škriniar.

Generálny riaditeľ Partners Asset Management Jakub Rosa hovorí, že investovanie je pre zachovanie hodnoty a zveľaďovanie majetku nevyhnutné. Ak tvorí finančná rezerva 10 % z príjmov domácnosti a slúži na to, aby operatívne pokryla nečakané výdavky, investovaná by mala byť s nízkym rizikom. Pri výbere konkrétneho fondu by ste mali mať jasno v základných otázkach. Prvou je investičný horizont. Ak chcete zhodnotiť peniaze, ktoré určite budete potrebovať na budúci rok, bolo by podľa Finančného kompasu riskantné investovať ich do akciových fondov, v ktorých hodnota investícií v krátkodobom horizonte kolíše.

Obľuba investovania rastie napríklad aj u klientov ČSOB. Najväčší objem prostriedkov majú investovaných v akciových fondoch. „Práve akciovým fondom sa minulý rok darilo. Ich priemerné ročné zhodnotenie na Slovensku predstavuje zhruba 13 %,“ hovorí investičný analytik KBC Asset Management Rastislav Kráľ.

Ako radí vedúci produkt manažmentu Tatra Asset Managementu Martin Smrek, nie je žiadny dôvod na to, aby investor v turbulentnom období vyberal investované peniaze len preto, že vidí pokles ich hodnoty. Stále vlastní rovnaký počet podielov v podielovom fonde, len možno aktuálne ich finančné trhy oceňujú nižšie. „Ak spanikárim a peniaze vyberiem, aktuálnu „virtuálnu“ stratu premením na reálnu a keď sa situácia upokojí a trhy budú opäť rásť, zostanú mi už len oči pre plač,“ dodal Smrek.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia