Portfólio klientov stavebnej sporiteľne by malo byť možné preniesť aj na banky

02.02.2023 (18:00)

Stavebnej sporiteľni by sa malo umožniť, aby právnym nástupcom pri jej predaji alebo zlúčení mohla byť aj banka.

Vyplýva to z novely zákona o stavebnom sporení, ktorú na aktuálnu schôdzu predložili poslanci Miloš Svrček a Jozef Hlinka (obaja Sme rodina). Podľa aktuálneho zákona zlúčenie stavebnej sporiteľne a banky alebo prevod sporiteľne na bankový dom nie je podľa predkladateľov možný, pretože sa nedajú kombinovať licencie.

Nadobúdateľ stavebnej sporiteľne, ktorý nie je stavebnou sporiteľňou, však podľa návrhu nebude môcť uzatvárať nové zmluvy o stavebnom sporení. No bude môcť vykonávať bankové činnosti ako stavebná sporiteľňa vo vzťahu k zmluvám, ktoré naňho prešli pri zlúčení alebo predaji. Ochrana stavebných sporiteľov zostane podľa predkladateľov plne zachovaná, zmluvy sa budú spravovať do ukončenia za dohodnutých podmienok, a to aj v rámci nároku na štátnu prémiu.

„Predkladaná novela zákona o stavebnom sporení predstavuje technickú zmenu, ktorá nebude mať vplyv na systém stavebného sporenia,“ povedal pre agentúru SITA vedúci odboru komunikácie Prvej stavebnej sporiteľne (PSS) Jozef Plško. Navrhovaná zmena nebude mať podľa neho žiaden vplyv na klientov PSS, na finančnú inštitúciu alebo jej služby a produkty.

PSS je už pritom na Slovensku jedinou stavebnou sporiteľňou, ktorá aktívne u nás pôsobí. V lete 2021 Wüstenrot stavebná sporiteľňa oznámila, že končí s predajom nových zmlúv stavebného sporenia. O rok neskôr, teda v lete 2022, ČSOB stavebná sporiteľňa tiež informovala, že už nebude uzatvárať nové zmluvy o stavebnom sporení.

„Tento návrh novely zákona rieši konkrétnu situáciu ČSOB stavebnej sporiteľne. Tá síce už neuzatvára nové zmluvy o stavebnom sporení a neposkytuje medziúvery, ale potrebovala by portfólio klientov čo najjednoduchšie preniesť do banky a tam im ďalej poskytovať vkladové alebo úverové produkty,“ myslí si analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik. Vyzerá to podľa neho tak, že ČSOB doteraz nenašla spôsob, ako efektívne začleniť stavebnú sporiteľňu pod banku bez toho, aby porušila aktuálne platné legislatívne pravidlá. Novelizáciou zákona by získala možnosť jednoducho zlúčiť obe spoločnosti s právnym nástupníctvom banky.

Uvedená novela zákona sa podľa Búlika nijako nedotkne Wüstenrot stavebnej sporiteľne, keďže táto stavebná sporiteľňa už ukončila činnosť. „A v dohľadnom čase ani PSS, ktorá má ambíciu posilňovať svoju pozíciu na bankovom trhu v segmente úverovania obyvateľstva a konkurovať iným bankám,“ dodal Búlik.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák