Posilňovanie libry je len dočasné. Dlhodobý výhľad je stále ponurý

14.10.2019 (12:40)

Indikátory britskej ekonomiky sú na podobnej úrovni ako pred krízou z 90tych rokov. Investori sa síce aktuálne tešia z ďalšieho možného odkladu brexitu, a libra preto posilňuje, je to však len krátkodobá nádej.

Situácia v britskej ekonomike teraz pripomína obdobie pred recesiou z roku 1990 až 1992. Nasvedčuje tomu úverová aktivita v Británii, ktorá už dva roky klesá. Podniky a domácnosti tak majú menej peňazí na výdavky a investície.

Kým začiatkom 90tych rokov boli dôvodom vysoké úrokové sadzby, vysoký kurz libry a pád realitného trhu, tento krát je spúšťačom brexit. Ekonomike hrozí kríza aj napriek tomu, že sadzby sú teraz nízke a kurz libry k doláru je podhodnotený o 23 percent. Ani ceny nehnuteľností v Británii nie sú vysoko. Firemné investície napriek tomu klesajú už päť štvrťrokov za sebou.

Riziko recesie ešte viac zvyšuje hromadenie zásob firiem a domácností pred očakávaným termínom brexitu. To umelo nadhodnocuje štatistiky pred vystúpením z únie a spôsobí spľasnutie ekonomiky po odchode z EÚ.
  • Očakávame, že termín brexitu sa opäť posunie. Malo by k tomu dôjsť ešte do 19. októbra.
  • Predčasné parlamentné voľby v krajine by sa mohli uskutočniť do piatich týždňov, teda koncom novembra alebo začiatkom decembra.
  • Zatiaľ je favoritom volieb Konzervatívna strana. Nedá sa však vylúčiť ani široká koalícia zložená z Labouristov, Liberálnych demokratov a proeurópskej Škótskej národnej strany.
Pri britskej libre vidíme stále silný vplyv špekulantov. Väčšina z nich uzatvára stávky na pokles kurzu. Od druhej polovice septembra však má libra novú nádej ďalšieho posunutia termínu brexitu a preto posilňuje. Ak sa táto alternatíva naozaj potvrdí, libra môže ešte ďalej rásť. Dlhodobý výhľad je však stále ponurý.

Okrem neistoty brexitu sú tu totiž aj nepriaznivé fundamenty, ako negatívny vývoj zahraničných investícií a bežného účtu platobnej bilancie. Čakáme teda, že libra k doláru by mohla čoskoro opäť testovať kurz 1,21 a euro k libre hodnotu 0,93.
 
Zdroj: Saxo Bank, Foto: Brodie Vissers, Burst.shopify.com