Pozor na podvodné zbierky, sami sa môžete stať obeťou finančného podvodu

Autor: redakčne upravené
11.03.2022 (09:13)

Súčasný vojnový konflikt na Ukrajine a vlnu solidarity s tým spojenú môžu využiť podvodníci vo svoj prospech. Ako rozpoznať podvodné zbierky a na čo si dať pozor radí JUDr. Sylvia Ďatelinková, právnička Inštitútu alternatívneho riešenia sporov Slovenskej bankovej asociácie.

Situácia na Ukrajine nenecháva ľahostajným azda nikoho. Mnohí sa snažia pomôcť v rámci vlastných možností, a to či už formou materiálnej alebo finančnej pomoci či iným spôsobom. Najmä čo sa týka finančnej pomoci je potrebné byť mimoriadne ostražitý a overovať si hodnovernosť vyhlásenej zbierky. Veľmi ľahko sa môže stať, že natrafíte na podvodníka a namiesto poskytnutia finančnej pomoci môžete prísť o finančné prostriedky.“ varuje S. Ďatelinková

Ako rozpoznať podvodnú zbierku?

Podvodné zbierky obsahujú zväčša iba všeobecné informácie s výzvou na poskytnutie príspevku, teda nie sú adresné, chýbajú v nich informácie o konkrétnom účele pomoci, o samotnom vyhlasovateľovi zbierky, či informácie o možnosti overenia si transparentnosti účtu, kam majú byť finančné prostriedky poukázané.

Na podvodné zbierky môžete naraziť v prostredí sociálnych sietí, ale môžu sa k vám dostať aj v podobe e-mailových správ alebo SMS správ. Tieto môžu obsahovať podvrhnutý odkaz či škodlivú prílohu s výzvou na ich otvorenie, ktorých jediným cieľom je vylákať od vás údaje o platobnej karte, prístupové heslá do elektronického bankovníctva alebo kódy z SMS správ a obohatiť sa na váš úkor.

Na takéto správy nikdy nereagujte a neotvárajte neznáme odkazy a ani prílohy. Ide o základné pravidlo bezpečného používania platobných služieb, ktoré vám nielenže pomôže predísť tomuto typu podvodu, ale najmä uchráni vaše finančné prostriedky pred zneužitím.

V prípade, že máte záujem pomôcť, či už finančne alebo inak, vždy si predtým overte o akú zbierku ide, kam je daná pomoc cielená, a to najmä pokiaľ ide o neovereného vyhlasovateľa. Avšak najbezpečnejším spôsobom je prispievať cez osvedčené organizácie s dlhoročnou tradíciou.“ uzatvára S. Ďatelinková.
Zdroj: Slovenská banková asociácia, Foto: Ivan Sedlák