Pre zavedenie bitcoinu počas prvého dňa Salvádor údajne prišiel o tri milióny dolárov

08.09.2021 (18:30)

„Bol to veľmi zlý deň pre prezidenta Nayiba Bukeleho, jeho vládu a experiment s bitcoinmi. Väčšina obyvateľov vie o kryptomenách veľmi málo. Vieme však, že je to veľmi volatilný trh, čo sa dnes určite ukázalo,“ skonštatoval opozičný politik Johnny Wright Sol.

Zavedenie bitcoinu do pozície oficiálneho platidla v Salvádore hneď v prvý deň vyvolalo protesty rozhnevaných obyvateľov, technologické chyby a spôsobilo prepad hodnoty kryptomeny. Informoval o tom spravodajský portál BBC.

V spomenutom stredoamerickom štáte sa popri amerických dolároch oficiálne môže platiť v bitcoinoch od utorka. Hodnota tejto digitálnej meny sa však v priebehu dňa prepadla na najnižšiu úroveň počas ostatného mesiaca, keď v istej chvíli klesla z úrovne 52-tisíc dolárov na menej ako 43-tisíc dolárov.
Ako uviedol salvádorský opozičný politik Johnny Wright Sol, jedna z najchudobnejších krajín Latinskej Ameriky takto prišla o tri milióny dolárov. „Bol to veľmi zlý deň pre prezidenta Nayiba Bukeleho, jeho vládu a experiment s bitcoinmi. Väčšina obyvateľov vie o kryptomenách veľmi málo. Vieme však, že je to veľmi volatilný trh, čo sa dnes určite ukázalo,“ skonštatoval Wright Sol.

Salvádorský parlament začiatkom júna schválil legislatívu, vďaka ktorej bude možné použiť túto digitálnu menu pri akejkoľvek transakcii. Tá nadobudla účinnosť práve v utorok. Všetky spoločnosti a prevádzky tak budú musieť akceptovať platby v bitcoinoch s výnimkou takých, ktoré nebudú disponovať potrebnou technológiou. Hlavnou menou v Salvádore bude naďalej americký dolár, pričom podľa novej legislatívy nikoho nebudú môcť nútiť, aby platil v bitcoinoch.

Očakáva sa, že milióny obyvateľov Salvádora si stiahnu novú aplikáciu digitálnej peňaženky vytvorenú vládou, ktorá každému občanovi poskytne 30 dolárov v bitcoinoch. V nedávnom prieskume však iba 4,8 % Salvádorčanov priznalo, že pozná bitcoin a rozumie fungovaniu tejto kryptomeny. Viac ako 68 % opýtaných uviedlo, že nesúhlasí s používaním bitcoinu ako zákonného platidla.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia