Predčasné splatenie hypotéky môže byť aj bez poplatku

12.04.2022 (18:00)

Ak chce mať klient predčasné splatenie hypotéky bez poplatkov, mal by si naplánovať termín bezplatného predčasného splatenia na výročie fixácie.

Hypotekárny úver je možné predčasne splatiť prakticky kedykoľvek. V závislosti od termínu a výšky predčasného splatenia je s poplatkom alebo bez poplatku. Bez poplatku je predčasné splatenie hypotéky, ak je v rámci uplynutia lehoty fixácie úrokovej sadzby úveru, alebo ak nepresiahne výšku 20 % istiny hypotéky v lehote jedného mesiaca pred dňom výročia uzavretia zmluvy o hypotekárnom úvere.

Poplatok za predčasné splatenie hypotéky je zo zákona maximálne 1 % z predčasne splatenej sumy v čase podania žiadosti o predčasné splatenie. Podľa zákona môže tento poplatok zahŕňať iba oprávnené náklady banky, ktoré súvisia s predčasným splatením hypotéky. Banka pritom tento poplatok môže, ale nemusí uplatniť, čo prakticky podľa Finančného kompasu znamená, že ho uplatňujú všetky banky ponúkajúce úvery na bývanie. Ak chce klient uskutočniť mimoriadnu splátku hypotéky pri konci fixácie, poplatok za predčasné splatenie nebude platiť pri akejkoľvek výške mimoriadnej splátky.

Podľa zákona o úveroch na bývanie sa zakazuje bankám požadovať od klienta akýkoľvek poplatok, sankciu alebo náhradu nákladov, ak predčasné splatenie hypotéky nepresiahne výšku 20 % istiny hypotéky. Zákon určuje aj maximálnu výšku nákladov súvisiacich so žiadosťou o predčasné splatenie hypotéky. Splatiť hypotéku skôr teda môže klient aj bez dodatočných nákladov. Mimoriadnu splátku je nutné správne načasovať a požiadať o ňu v dostatočnom predstihu.

Hypotéku by ste nemali splácať poslednými peniazmi, ktoré máte k dispozícii. Mala by vám ostať nejaká finančná rezerva,“ radí Finančný kompas. Ak má klient rezervu dostatočne vysokú, mal by zvážiť, či hypotéku predčasne splatiť alebo či peniaze investovať niekde, kde by mohli zarábať viac, ako je samotná cena za hypotéku.

Pokiaľ je úrok z hypotéky menší ako miera inflácie, bude mať klient prospech z rozdielu. „Vďaka aktuálnym dlhodobým fixáciám na hypotékach s nízkou úrokovou sadzbou si zaručíte istotu vlastného bývania lacnejšie ako nájom. Z dlhodobého hľadiska finančná hotovosť stráca svoju hodnotu, no naopak, nehnuteľnosti zaznamenávajú stabilný nárast ceny,“ konštatuje Finančný kompas.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia