Presun sporiteľov v 2. pilieri z garantovaných do negarantovaných fondov je konečne odvážny krok, tvrdí analytik

02.05.2022 (18:10)

Dôchodok je podľa investičného analytika Františka Burdu dlhodobý projekt a čím dlhší horizont sporiteľom zostáva do dôchodku, tým viac by mali mať svoje prostriedky zainvestované rizikovejšie a čo najviac v akciách.

Presun viac ako pol milióna sporiteľov v druhom pilieri z garantovaných dlhopisových fondov do negarantovaných akciových alebo indexových fondov je konečne odvážny krok, ktorý môže státisícom ľudí zhodnotiť ich dôchodkové úspory. Uviedol to investičný analytik FinGO.sk František Burda. Dôchodok je podľa neho dlhodobý projekt a čím dlhší horizont sporiteľom zostáva do dôchodku, tým viac by mali mať svoje prostriedky zainvestované rizikovejšie a čo najviac v akciách. „Preto by mali byť sporitelia vo veku do 54 rokov v negarantovaných fondoch, ktoré z dlhodobého hľadiska prinášajú vyšší výnos," tvrdí analytik.

Sporitelia v druhom dôchodkovom pilieri vo veku do 54 rokov, ktorí od roku 2013 neurobili žiadny aktívny úkon a ich penzijné úspory sú uložené v garantovaných fondoch, sa budú od budúceho roka presúvať z garantovaných dlhopisových fondov do negarantovaných fondov. V pondelok o tom informoval minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak (Sme rodina). Podľa neho pôjde o 567-tisíc sporiteľov, ktorí majú na svojich dôchodkových účtoch spolu 3,3 miliardy eur. Sporiteľ však bude mať dva mesiace na rozhodnutie o tom, že s týmto krokom nesúhlasí. Suma 3,3 miliardy eur by sa podľa Krajniaka mala presúvať z garantovaných do negarantovaných fondov približne dva roky. Tieto opatrenia sú súčasťou návrhu novely zákona o starobnom dôchodkovom sporení, ktorú rezort práce a sociálnych vecí predkladá do pripomienkového konania.

Všetkým ostatným 1,1 milióna sporiteľom zašlú dôchodkové správcovské spoločnosti do konca februára budúceho roka informáciu o tom, že si na penziu nesporia v súlade s predvolenou investičnou stratégiou. Penzijné spoločnosti ich budú informovať o tom, že vzhľadom na svoj vek svoje úspory investujú príliš konzervatívne alebo príliš rizikovo. Sporiteľ sa bude môcť rozhodnúť, či chce alebo nechce využívať predvolenú investičnú stratégiu.

Na mladých ľudí, ktorí vstúpia do druhého piliera, sa bude automaticky vzťahovať predvolená investičná stratégia na báze životného cyklu sporiteľa. Z tejto stratégie sa však sporiteľ bude môcť vyviazať. Ak bude mať sporiteľ do 45 rokov, všetky jeho dôchodkové úspory bude jeho dôchodková spoločnosť investovať v negarantovanom akciovom alebo indexovom fonde. Od veku 45 rokov sa majú jeho penzijné úspory postupne presúvať do garantovaných dlhopisových fondov. Má ísť o 12,5 percenta z objemu úspor, ktoré sa majú presúvať do garantovaných fondov každé tri roky. Ak bude mladý sporiteľ počas 40 rokov v predvolenej investičnej stratégii, mal by podľa Krajniaka dosiahnuť o 93 percent vyššiu výnosnosť oproti tomu, keby si sporil na penziu v garantovanom dlhopisovom fonde.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák