Prima banka v prvom štvrťroku zvýšila zisk o 5 %

16.05.2019 (14:30)

V rámci obchodu sa banke darilo najmä v dynamickom raste retailových úverov a v získavaní nových klientov.

Prima banka v prvom štvrťroku zvýšila celkovú ziskovosť. Čistý výnos z bankových činností síce poklesol, avšak banka mala medziročne nižšie náklady a klesla aj tvorba opravných položiek. "Aj vďaka trvalému zameraniu na vnútornú efektivitu uzatvorila Prima banka hospodárenie za prvý štvrťrok s čistým ziskom 4 mil. eur, ktorý v medziročnom porovnaní zvýšila o 5 %," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Prima banky Eva Čonková.

Spoločnosť má podľa jej vyjadrení za sebou opäť biznisovo mimoriadne úspešný štvrťrok, počas ktorého sa jej darilo najmä v dynamickom raste retailových úverov a v získavaní nových klientov. Portfólio retailových úverov v medziročnom porovnaní vzrástlo o 24 % na 2,5 mld. eur. "Banka tak rástla takmer trikrát rýchlejšie ako zvyšok trhu," skonštatovala Čonková.

Retailové úvery ťahali najmä hypotéky, pričom v tejto oblasti si banka za prvé mesiace tohto roka ešte viac upevnila svoju trhovú pozíciu. Za prvý kvartál Prima banka poskytla v medziročnom porovnaní o 93 % vyšší objem nových hypoték. Vďaka tomu vzrástlo portfólio hypoték v medziročnom porovnaní o 27 % na 2,3 mld. eur. Celkový objem úverov vzrástol v medziročnom porovnaní o 11 % na 3,3 mld. eur. Objem zostatkov na bežných účtoch vzrástol o 19 % na 860 mil. eur.

Prima banka Slovensko pôsobí na slovenskom trhu od roku 1993 a v rámci doterajšieho fungovania spoločnosti je to už jej tretí názov. V máji 2000 sa majoritným akcionárom, v tom čase Prvej komunálnej banky, stala finančná skupina Dexia. Pod názvom Prvá komunálna banka vystupovala do konca septembra 2003, následne sa zmenila na Dexia banku Slovensko. Skupina Dexia v závere roka 2010 predala svoj podiel investičnej skupine Penta. Od januára 2012 sa Dexia banka zmenila na Prima banku. So Sberbank Slovensko sa Prima banka zlúčila 1. augusta 2017.
 
Zdroj: SITA, Foto: Prima Banka