Prvá stavebná sporiteľňa ku koncu novembra so zmluvami za 1,75 mld. eur

09.01.2019 (15:30)

Spoločnosť zaznamenala medziročný pokles tak v novej obchodnej produkcii, ako aj v úveroch.
Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) uzatvorila od začiatku januára do konca novembra 2018 celkovo 98 426 nových zmlúv. V medziročnom porovnaní to znamená pokles o 26,3 %. Objem cieľových súm na týchto nových zmluvách sa znížil o 31 % na 1,75 mld. eur. Napriek tomu však firma hodnotí dosiahnuté výsledky ako uspokojivé. A vzhľadom k nastaveným obchodným cieľom PSS na rok 2018 sú podľa vyjadrení spoločnosti pozitívne.

Spoločnosť zároveň v jedenásťmesačnom období eviduje 16 143 stavebných úverov a medziúverov, ktoré sa medziročne znížili o 15,8 %. Ich objem sa znížil o 12,4 % na 395,54 mil. eur. Vyplatené finančné prostriedky zaznamenali pokles o 12,5 % na 424,03 mil. eur.

Trh s bývaním, resp. s financovaním bývania aj v roku 2018 postretlo podľa vyjadrení firmy viacero regulácií a opatrení, ktoré viedli k obmedzovaniu objemu úverov na bývanie. Týka sa to aj stavebného sporenia. "Tieto skutočnosti ovplyvňujú hospodárenie Prvej stavebnej sporiteľne," povedal hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Radovan Slobodník.

Ako pokračoval Slobodník, medziročné poklesy súvisia najmä s novelou zákona o stavebnom sporení, ktorá vstúpila do platnosti 1. januára 2019. "Snažíme sa preto realizovať kroky, ktoré eliminujú negatívne informácie spájané so stavebným sporením. Negatívna mediálna kampaň, ktorá sa vlani objavila v súvislosti so stavebným sporením, nepomohla istote a stabilite systému, ako aj rozhodovaniu sa klientov," doplnil Slobodník.

Čo sa týka hospodárskeho výsledku, PSS od svojho vzniku každý rok vykazovala zisk. Ani v roku 2019 to nebude podľa Slobodníka inak. "Budeme sa snažiť udržať si doterajší trend a v rámci hospodárenia si zachovávať pozíciu dominantného lídra spomedzi stavebných sporiteľní. Preto očakávame dobrý hospodársky výsledok, zodpovedajúci výkonu stavebnej sporiteľne v predchádzajúcich rokoch po započítaní vplyvov odvodov," dodal Slobodník.

Prvá stavebná sporiteľňa vznikla 16. novembra 1992 a ovláda takmer 90 % trhu stavebného sporenia. Slovenská sporiteľňa v nej vlastní 9,98 % akcií, rakúska Erste Group Bank má 25,02-percentný podiel. Nemecká firma Bausparkasse Schwäbisch Hall a rakúska Raiffeisen Bausparkassen Holding majú zhodne po 32,5 % akcií.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák