PSS uzatvorila za deväť mesiacov takmer 100 tisíc zmlúv

04.11.2019 (13:30)

Počet nových zmlúv o stavebnom sporení medziročne stúpol, ako aj ich objem.

Prvá stavebná sporiteľňa (PSS) uzatvorila v tomto roku ku koncu septembra 94 654 nových zmlúv. V medziročnom porovnaní je to nárast o 19 %. Objem cieľových súm na týchto zmluvách sa zvýšil o 12 % na 1,59 mld. eur. "Deväť mesiacov roka 2019 ukázalo, že záujem o sporenie si prostriedkov v systéme stavebného sporenia na Slovensku pretrváva," povedal pre agentúru SITA hovorca Prvej stavebnej sporiteľne Radovan Slobodník. Firma zároveň podľa neho očakáva, že trend vzostupu záujmu o nové sporiace zmluvy bude pokračovať až do konca tohto roka.

Spoločnosť tak v tomto roku eviduje podľa Slobodníka zvyšovanie záujmu o prípravu financií na budúce riešenie bytovej otázky. Súvisí to podľa neho aj s aktuálnymi podmienkami na trhu s úvermi na bývanie. Celkovú hodnotu nehnuteľnosti už totiž nie je možné zafinancovať z úveru na bývanie. Je potrebné dofinancovanie z iných zdrojov.

Objem úverov a medziúverov poklesol v deviatich mesiacoch o 6 % na 315,44 mil. eur. "Úvery zo stavebného sporenia klienti využívajú predovšetkým na financovanie rekonštrukcií a modernizácií svojich nehnuteľností. Výnimkou však nie je ani financovanie kúpy bytov a domov," povedal Slobodník. Vyplatené finančné prostriedky sa znížili o 6 % na 338,14 mil. eur.

 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák