Raiffeisen Zentralbank dosiahla v 1. polroku zisk 12 mil. eur

26.08.2016 (11:00)

Konsolidovaný zisk rakúskej bankovej skupiny klesol z úrovne 215 mil. eur v prvom polroku 2015.

Konsolidovaný zisk rakúskej bankovej skupiny Raiffeisen Zentralbank (RZB) v prvom polroku klesol na 12 mil. eur z úrovne 215 mil. eur v rovnakom období predchádzajúceho roka. Spoločnosť opäť čelila tlaku nízkych úrokových sadzieb, keď jej bilanciu zaťažil aj čiastkový predaj podielu v poisťovni Uniqa. Približne polovica celkovej straty, teda čiastka 107 mil. eur, pripadla na Ukrajinu. Skupina o tom informovala v piatok. Zisk RZB pred zdanením v období január až jún medziročne klesol na 300 mil. eur z úrovne 549 mil. eur. Prevádzkové príjmy banky sa znížili o 6 % na 2,49 mil. eur, keď čistý príjem z úrokov v prostredí nízkych úrokových sadzieb prehĺbil pokles.

Rezervy na straty z nesplácaných úverov sa RZB podarilo znížiť o zhruba tretinu na 403 mil. eur. Kľúčový ukazovateľ kapitálovej primeranosti skupina oproti záveru minulého roka zvýšila o 0,7 percentuálneho bodu na 10,6 %. Ako uviedol generálny riaditeľ skupiny Walter Rothensteiner, RZB bude ďalej pokračovať v úsilí o zlepšenie svojej kapitálovej situácie. Dokončenie predaja podielu v poisťovni Uniqa má jej kapitálovú primeranosť zlepšiť o ďalších 0,6 percentuálneho bodu.

Raiffeisen Zentralbank je väčšinovým akcionárom skupiny Raiffeisen Bank International, ktorá pôsobí na Slovensku ako majoritný akcionár spoločnosti Tatra banka. Tá bola do Obchodného registra SR zapísaná 1. novembra 1990. Prostredníctvom svojej siete zhruba 150 obchodných miest pôsobí vo všetkých regiónoch Slovenska a zamestnáva približne 3 400 zamestnancov.


Zdroj: SITA, Foto: redakcia