Rastie zneužívanie internetových domén pripojením odkazov propagujúcich nelegálny hazard

19.06.2023 (16:00)

Úrad pre reguláciu hazardných hier zaznamenal v poslednom období vo zvýšenej miere zneužívanie domén na internete pripojením odkazov propagujúcich nelegálny hazard. Vyzýva preto osoby vlastniace alebo prevádzkujúce internetové stránky k zvýšenej opatrnosti a kontrole svojich domén.

Pri tomto zneužití podvodníci pripájajú nelegálny obsah k webovému sídlu, ktoré nemá dostatočné zabezpečenie, a to formou propagačného hyperlinku, ktorý sa javí ako súčasť stránky, pričom sa na podstránku propagujúcu nelegálny hazard nie je možné preklikať priamo z hlavnej stránky.

Problematický odkaz je možné nájsť napríklad zadaním kľúčových slov súvisiacich s hazardnom do internetového vyhľadávača. Samotný majiteľ stránky podľa úradu s vysokou pravdepodobnosťou nevie, že sa na jeho stránke nachádza takto pripojený nelegálny obsah. Pri napadnutých webových sídlach ide najčastejšie o webstránky vytvorené v starších verziách redakčného systému WordPress. Útočníci zneužívajú nedostatočné zabezpečenie a na cudzej doméne vytvoria stovky podstránok, o ktorých majiteľ domény nevie, pričom hackeri majú provízie z každého kliknutia na škodlivý odkaz a následného presmerovania na nelegálne internetové kasíno.

Úrad upozorňuje vlastníkov domén, že propagovanie hazardných hier bez udelenej licencie je podľa zákona o hazardných hrách zakázané. Zároveň neodporúča zúčastňovať sa nelegálnych hazardných hier na internete, nakoľko nemá dosah na nesplnenie deklarovaných pravidiel hry, nevyplatenie výhier, prepadnutie vkladu a iné nekorektné správanie zo strany poskytovateľa a z dôvodu možnej finančnej straty zo strany hráča. Navyše, napadnuté stránky, ktoré zobrazujú nelegálny obsah, sú monitorované aj internetovými vyhľadávačmi a poskytovateľmi internetu, a preto ak je webová stránka označená za nebezpečnú, môže sa dostať napríklad na black list Googlu, čo spôsobí, že stránka nebude cez vyhľadávač nájdená alebo nebude možné ju zobraziť.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia