Slováci si priemerne požičiavajú okolo 4000 eur na päť rokov

Autor: Andrej Dorič
16.12.2013 (07:00)

Úvery na potrebu sme ochotní splácať niekoľko rokov aj po 100 eur mesačne. 

Banky finišujú s predvianočnými ponukami spotrebných úverov, ktorých objem tradične na konci roka stúpa. BANKY.sk zisťovali aký záujem bol o spotrebné úvery počas celého tohto roka.

Tiež sme sa v prieskume medzi bankami na Slovensku pýtali na to, aká je priemerná výška spotrebného úveru, jeho priemerná lehota splatnosti, koľko Slováci mesačne splácajú a aký bol podiel účelových a bezúčelových úveroch na celkovom počte.

Neprehliadnite Skoro všetky oslovené banky uviedli, že objem spotrebných úverov im v tomto roku narástol o desiatky percent, čo svedčí o ochote Slovákov sa zadlžovať v prostredí nízkych úrokov. Najväčší skok v objeme úverov mala Zuno bank, ktorej objem narástol až o 80%.

Aj Sberbank v rukách nového vlastníka z Ruska sa v úverovaní darilo. “Celkový objem spotrebných úverov v portfóliu banky vyrástol za 11 mesiacov roka 2013 o 48 %,” informuje Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa Sberbank.

Koncoročný finiš s úvermi dobre vykresľujú čísla od Slovenskej sporiteľne, ktorá poskytla v novembri takmer 10 tisíc spotrebných úverov v celkovom objeme takmer 42 miliónov eur. „To je v porovnaní s bežnými mesiacmi nárast viac ako o tretinu,“ dodáva Ján Ondráš, vedúci oddelenia retailových úverov tejto banky.

Vo VÚB banke ako jedinej ostal objem novoposkytnutých spotrebných úverov je na úrovni predchádzajúceho roka.

Spotrebaky1

Info1

Priemerná výška spotrebného úveru okolo 4 tisíc eur


Väčšina bánk požičiava priemerne na spotrebu od 3000 do 5000 eur. Z priemeru sa vymyká iba Raiffeisen bank, ktorá je známe nízkymi sumami úverov. Jej priemerný úver je iba vo výške 1434 eur. Na druhej strane UniCredit Bank požičiava vyššie sumy (priemer je 6600 eur), keďže má bonitnejšiu klientelu.

Aj z priemernej dĺžky pôžičiek sa dá vyčítať, že Raiffeisen bank požičiava malé sumy na kratšie obdobie, keďže ich úver má priemernú dĺžku iba necelé tri roky. Na porovnanie Slovenská sporiteľňa alebo Prima banka požičiavajú viac peňazí na dlhšie obdobie až 8 rokov.

Spotrebaky2

Info2
Info3
Podobne aj podľa výšky mesačnej splátky je zrejme na akú klientelu sa jednotlivé banky zameriavajú. Klienti online bánk mBank aj Zuno a zákazníci ČSOB, Sberbanky aj UniCredit Bank sú ochotní splácať mesačne aj vyše 100 eur.

„Na základe analýzy, ktorú sme robili na našich klientoch vieme povedať, že takmer polovica Slovákov, ktorí majú spotrebný úver, ho mesačne splácajú sumou medzi 100 až 130 eur, dodáva Ľubomíra Chmelová, hovorkyňa Sberbank.

Na druhej strane najnižšie splátky sú ochotní splácať klienti Raiffeisen banky, VÚB banky a Poštovej banky.

Spotrebaky3
Info4


Bezúčelové úvery dominujú


Všetky banky hlásia prevahu bezúčelových spotrebných úverov nad účelovými. Bezúčelové úvery tvoria 100% napríklad v Tatra banke aj Slovenskej sporiteľni. VÚB banka aj ČSOB majú mierny podiel aj účelových úverov.

Pri refinancovaní sa v tomto roku darilo najviac VÚB banke a UniCredit Bank, kde ich podiel na celkových úveroch bol štvrtinový. V Zuno banke dokonca refinančné úvery tvorili až 30% všetkých pôžičiek.

Info5

 
Foto: Ivan Sedlák