Slovenská sporiteľňa v roku 2016 s rastom zisku

05.01.2017 (10:30)

Výsledok ovplyvnil predaj účasti v spoločnosti Visa Europe a založenie spoločného podniku Global Payments.
Slovenská sporiteľňa v roku 2016 rástla. Už v deväťmesačnom období ku koncu septembra zaznamenala skupina Slovenskej sporiteľne medziročný nárast čistého zisku o 12,5 % na 172,1 mil. eur. “Výsledok výrazne ovplyvnili dve jednorazové transakcie, a to predaj našej účasti v spoločnosti Visa Europe a založenie spoločného podniku Global Payments,“ povedala hovorkyňa Slovenskej sporiteľne Marta Cesnaková.
Biznis banky podľa vyjadrení hovorkyne stabilne rástol, tak na strane úverov, ako aj vkladov, spolu s pozitívnym vývojom v oblasti rizikových nákladov. “Na druhej strane sme zaznamenali pokles úrokových výnosov. Tento pokles je dôsledkom dlhodobého vývoja úrokových sadzieb na trhu a silného tlaku na marže v novo poskytnutých ako aj v refinancovaných úveroch, ktorým banka čelila v priebehu roka,“ skonštatovala Cesnaková.
Prostredie nízkych úrokových sadzieb je pre banky náročné, aj preto sa v tomto roku očakáva pokles zisku bankového sektora. “Veríme, že nám situáciu nesťažia nečakané legislatívne prekvapenia,“ dodala hovorkyňa spoločnosti.
Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák