Slovenskej sporiteľni sa vlani darilo, zisk stúpol takmer o 30 %

29.02.2024 (18:15)

Skupina Slovenskej sporiteľne dosiahla v minulom roku konsolidovaný zisk 308,9 mil. eur. V medziročnom porovnaní je to nárast o 27,2 %.

„Návrat vkladových produktov je zrejme highlightom roku 2023 v bankovníctve. Po rokoch extrémne nízkych sadzieb sa vďaka boju ECB proti inflácii vraciame k tradičnému modelu bankovníctva,“ povedal generálny riaditeľ Slovenskej sporiteľne Peter Krutil.

Čistý úrokový výnos vzrástol o 17,8 % na 523 mil. eur. „A aj keď sa trh s úvermi vplyvom vyšších sadzieb ochladil, dokázali sme rásť pri hypotékach, pri spotrebných a aj firemných úveroch,“ skonštatoval Krutil. Aj vďaka tomu podľa jeho vyjadrení spoločnosť prvýkrát prekonala hranicu 400 miliónov pri prevádzkovom zisku.

Čistý príjem z poplatkov a provízií medziročne narástol o 8 % na 207,5 mil. eur. Pozitívne naň vplývali podľa vyjadrení spoločnosti výnosy z platobných služieb, investovanie do podielových fondov, výnosy z provízií za poistenie, ako aj nižšie náklady na poplatky a provízie za sprostredkovanie úverov.

Slovenská sporiteľňa je najväčšia slovenská banka. Po podpise zmluvy medzi Ministerstvom financií SR a Erste Bank o predaji majoritného balíka akcií, ktorý sa uskutočnil v januári 2001, sa Slovenská sporiteľňa začlenila do finančnej skupiny Erste.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák