Sociálna poisťovňa vyplatila vyše 90 percent dávok za „pandemický“ marec

27.04.2020 (17:00)

Z celkovo odhadovaných viac ako 320-tisíc dávok Sociálna poisťovňa do 30. apríla vyplatí takmer 295-tisíc dávok, čo predstavuje 92 % z celkového odhadovaného počtu.

Sociálna poisťovňa v týchto dňoch uvoľnila výplatu ďalších nemocenských dávok za marec, ktorý charakterizoval nástup pandémie koronavírusu. Z celkovo odhadovaných viac ako 320-tisíc dávok Sociálna poisťovňa do 30. apríla vyplatí takmer 295-tisíc dávok, čo predstavuje 92 % z celkového odhadovaného počtu. Ide o dávky poistencov na "péenke" dávky za ošetrovanie člena rodiny (OČR) a dávky materské. "Tento údaj zahŕňa výplatu bežných (nepandemických dávok), ako aj tzv. pandemických dávok, ktoré sa prelínajú s obdobím od 12. marca 2020," informoval v tlačovej správe hovorca poisťovne Peter Višváder.

Zostáva tak podľa Višvádera vyplatiť zhruba 25-tisíc dávok. "Z nich však prevažná väčšina bola do Sociálnej poisťovne doručená nekompletná a pre ich výplatu treba dodatočne došetrovať potrebné údaje," upozornil. Problémom je podľa neho najmä to, že k žiadosti o OČR neboli doručené čestné vyhlásenia o počte dní, počas ktorých žiadateľ dieťa opatroval a ktoré je základnou a zákonnou podmienkou pre vyplatenie dávky. Výnimkou nie sú ani chyby v iných údajoch, predovšetkým v názvoch firiem/zamestnávateľov, či v osobných údajoch žiadateľov. "Sociálna poisťovňa takisto žiada poistencov, aby nedoručovali žiadosti o dávky opakovane, niektoré žiadosti boli doručené až 9- krát, pričom úplne postačuje jedna kompletná žiadosť," tvrdí hovorca.

Pracovníkov, ktorí potrebujú predovšetkým kompletizovať žiadosti a počítať výšku dávok, podľa Višvádera zaťažuje aj telefonické alebo mailové overovanie si doručenia žiadostí. Za verifikáciu odoslanej žiadosti Sociálna poisťovňa považuje doklad z mailovej správy o odoslaní, ktorým disponuje žiadateľ/odosielateľ. "Tie dávky, ktoré neboli doteraz z uvedených dôvodov spracované, budú postupne dopočítavané a doručované aj mimo hlavných výplatných termínov, teda pred 15. a 27. dňom v mesiaci," informoval.
 
Zdroj: SITA, Foto: Ivan Sedlák