Sporiť? Investovať? Vieme, kedy sa vám čo oplatí!

Autor: redakcia
16.06.2017 (11:10)

Veľa ľudí nemá problém so sporením a každý mesiac im na sporiaci účet pribudne nejaké to euro. Avšak, mnohí z nich uvádzajú, že svoje peniaze nevedia zhodnotiť. A tak ich držia na bežných či sporiacich účtoch, kde sú úroky nulové.



Podľa výsledkov ankety portálu Banky.sk si 30% opýtaných uloží peniaze na sporiaci účet či termínovaný vklad v prípade, že im na konci mesiaca niečo zostane. 15% si šetrí na konkrétnu vec – napríklad na dovolenku či na darčeky pre svojich blízkych. To znamená, že takmer polovica respondentov peniaze odloží bokom. Viac ako 35% však nechá peniaze na bežnom účte a každý piaty opýtaný si urobí radosť a za tieto peniažky si niečo kúpi.

Na druhej strane, aktívne si sporia až dve tretiny Slovákov. Podľa zistení mBank, väčšina z nich ako dôvod uvádza preventívne dôvody - aby si do budúcna vytvorili finančnú rezervu a mali pocit istoty.    
 

Zaujímalo vás v poradni o sporení a investovaní

Malé sumy, ktoré nebolia

Zistite si, aké možnosti sporenia ponúka vaša banka. Ak zvyknete platiť kartou, v niektorých bankách je možné nastaviť si zaokrúhľovanie platieb. Znamená to, že ak zaplatíte 8,40 eur v obchode, z bežného účtu vám odíde suma 9 eur, pričom 60 centov banka prevedie na váš sporiaci účet. Dá sa to aj nazvať "sporím a nebolí ma to". Týmto spôsobom vám na konci mesiaca ostane pár eur, ktoré určite potešia.

Krátkodobé sporenie na konkrétnu vec

Ak sporíte na bicykel, nový smartfón, či dovolenku, sporiť po pár centoch vám nebude stačiť. Založte si sporiaci účet, dajte mu meno napríklad Nový bicykel, a uveďte sumu a časový horizont, dokedy chcete mať nasporené. Sporiaci systém v internet bankingu (napríklad Tatra banky) vám vypočíta, koľko si musíte každý mesiac odkladať, aby ste svoj cieľ splnili. Rátajte s tým, že na sporiacich účtoch žiaden vysoký úrok nedostanete. Ich výhodou je, že máte peniaze kedykoľvek poruke. Na dlhodobé zhodnocovanie sa však nehodia.
 
2017-06-16-mBank-investovanie

Horizont 3-5 rokov. Kam uložiť peniaze?

Niektoré vaše túžby chcete realizovaťv horizonte 3-5 rokov, napríklad rekonštrukciu bývania. Tu by ste už mohli zvážiť, či nevymeníte sporiaci účet za investičný produkt. V horizonte 3-5 rokov by ste mohli využiť zmiešaný fond, ktorý by vám pravdepodobne zarobil viac ako sporiaci účet. Aj napriek tomu, že zaplatíte vstupný poplatok.

Dlhodobé sporenie (horizont 5 a viac rokov)

Hoci štyri pätiny z nás majú aspoň časť úspor uložených v banke, nevieme ich zhodnotiť – väčšinou využívame sporiaci účet alebo termínovaný vklad. Treba však myslieť aj na dôchodok. Napriek tomu, že do dôchodku máte ešte ďaleko, demografické štatistiky a signály, ktoré vysiela Sociálna poisťovňa, jasne hovoria, že na štátny dôchodok sa nemôžete spoliehať. Teda, pokiaľ si chcete udržať životný štandard. V dnešnej dobe existuje niekoľko možností ako sa zabezpečiť na dôchodok. Jednou z nich môže byť investovanie do podielových fondov. To však v dnešnej dobe využíva iba okolo 16% Slovákov. Za najväčšiu bariéru v súvislosti s investovaním považujeme komplikované a neprehľadné podmienky. Druhou prekážkou je nedostatok informácií o tom, ako sa naša investícia vyvíja a nízka možnosť do nej zasahovať.
 
Ak sa rozhodnete investovanie vyskúšať, vyplňte si najprv investičný dotazník, prostredníctvom ktorého získate jasnejšiu predstavu o tom, ktorý produkt najlepšie vyhovuje vašim požiadavkám.

V dobe nízkych úrokových sadzieb sa viacerí z nás začínajú zaujímať o možnosti, kam vložiť voľné peniaze, aby sa zhodnotili. A banky sa snažia dostupnosť investícií uľahčiť.
 
V týchto dňoch do svojho internet bankingu zaradila ponuku investícií aj mBank. Jej klienti majú možnosť vybrať si sami z fondov spoločností NN Investment Partners a BNP Paribas Investment Partners. Banka verí, že si jej klienti podľa jednoduchých rád dokážu vytvoriť svoje investičné portfólio úplne sami – z online ponuky investičných fondov si môžu vyberať ako v supermarkete.
 
Nezabúdajte, že aj keď nákup a predaj fondov vyzerá veľmi jednoducho, sú s tým spojené poplatky. Takže stratégia dnes kúpim a zajtra hneď predám, vás takmer určite dostane do mínusu. Pokiaľ si neveríte, využijte radšej poradenstvo odborníkov, ktorí vám vysvetlia detaily.
Zdroj: mBank, Foto: redakcia